На 24 септември 1938 г. се преставя в Господа преп. Силуан Атонски, чиято памет се почита днес на Света Гора и във всички поместни православни църкви. Читатели обаче ни сигнализираха, че в новия църковен календар на Българската православна църква - Българска патриаршия за 2016 г., издание на Синодално издателство, името на преп. Силуан Атонски е премахнато. Години наред паметта му беше отбелязвана в българския църковен календар на датата 11 септември (неправилно поставяне заради стария стил!), но от следващата година това е променено.
Решението за премахването на празника на преп. Силуан от официалното църковно календарче на нашата Църква е взето от Сливенския митрополит Йоаникий, който от години изготвя официалния календар на БПЦ и минава за специалист по този въпрос. Същевременно вече има изградени храмове, посветени на св. Силуан, както е в Гигинския манастир, например.
Изваждането на светеца от църковния календар на БПЦ не означава, че преп. Силуан не е повече светец, а че богослужебната му прослава у нас ще се ограничи до съвсем малък брой хора. В същото време се компрометира Българската църква в очите на останалите поместни православни църкви, като изпраща към останалия православен свят противоречиви сигнали за схизматични настроения.
В случая едва ли става дума за случаен пропуск, нито пък е плод на синодално решение. То е по-скоро следствие от подмолни явления в БПЦ. Същевременно в ръководената от митрополит Йоаникий епархия от много време се води борба срещу този светец, както и срещу други съвременни светци, подвижници и богослови, някои от които са и официално канонизирани и се почитат от Православната църква по целия свят. Епархийският архиерей вместо да санкционира недопустимите хули, изричани от негови клирици, срещу църковни светци и архиереи, отличава с църковни награди виновниците за това безотговорно поведение. Закономерно, при липсата на църковен контрол в епархията, влиянието на този зилотски кръг се е отразило и върху новото официално календарче на БПЦ, като паметта на преподобни Силуан Атонски е заличена.
Други отричани в същите среди на Сливенска епархия православни духовници са преп. Паисий Светогорец, старците Софроний Сахаров, архим. Филотей Зервакос, митрополит Антоний Сурожки, архиепископ Йоан (Шаховский), преподобномъченица Мария Скобцова, Лимасолският митрополит Атанасий, който неотдавна посети България, и други любими автори на православните християни у нас и по света.
Още по темата: Лъже ли Църквата?