Мобилно меню

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (8 Votes)

Откриване на паметника на Самуил 1433757662494Негово Светейшество Българският патриарх Неофит освети паметника на цар Самуил, който беше издигнат в центъра на столицата, близо до старинен храм „Св. София“.

Предстоятелят на БПЦ първо отправи прошение Бог да упокои душата на цар Самуил. Патриархът се обърна към присъстващите официални лица и стотици граждани на столицата със слово, в което посочи важността на историческата памет за един народ. "Свещен дълг и историческа отговорност на всеки народ и на всяко общество е да пази жива паметта за своите велики предшественици, за онези, които в критични дни и години са отдавали всички свои сили и целия си живот за своите братя по вяра и род, записвайки завинаги имената си в пантеона на историческата слава“.

Патриархът отбеляза важната историческа роля на царя Самуил, наричайки жертвения му подвиг и стореното от него за българския народ и Църква “единствени по рода си в цялата ни история“. Първойерархът на БПЦ сравни житейската съдба на Самуил с тази на цар Иван Шишман и на Търновския патриарх свети Евтимий. „Ето защо днес, хилядолетие след кончината на този истински мъченик на нашия народ, ние отново скланяме главите си пред неговия подвиг и тачим паметта му - сега вече и с този негов паметник в старопрестолна София“, казаха патриархът. Той пожела: „Нека този паметник бъде място на възродената българска историческа памет! Да привлича към себе си вниманието на всеки истински родолюбец и да насочва мислите и молитвите ни към престола на Всевишния, където е било последното упование и на благоверния и Христолюбив наш цар Самуил!", каза патриарх Неофит.

Президентът Росен Плевнелиев нарече цар Самуил символ на борбата за спасяване на българската държавност. Той заяви, че сегашното поколение има историческа отговорност, костите на цар Самуил да се върнат на родна българска земя. „Българската държавност не бива да се успокои, докато костите не се върнат в България", каза президентът Плевнелиев.

На откриването на монумента присъстваха членове на правителството, депутати, бившият служебен премиер Георги Близнашки, кметът Йорданка Фандъкова, посланикът на Македония у нас, директорът на НИМ Божидар Димитров  и др.

Автор на скулптурата на цар Самуил е Александър Хайтов. В седмиците преди откриването на паметника на критика бяха подложени естетическите качества на произведението. От Столична община заявиха, че не са съгласни с решението на автора очите на статуята да светят в тъмното и това няма да се случи.  

Снимка: clubz.bg


Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/9h98u 

Разпространяване на статията: