Мобилно меню

4.7894736842105 1 1 1 1 1 Rating 4.79 (19 Votes)

bebe-1Месец преди Рождество Христово Св. Синод се включи в дебата за статута на мъртвородените или преждевременно родени деца и как те се третират според българското законодателство. През последните години различни обществени инициативи повдигат болезнения въпрос за много български семейства, които сега действащите закони лишават от правото да погребат мъртвородените си деца. Към настоящия момент те се смятат за „биологичен отпадък” и се третират в болниците по съответния на това начин. Нещо повече, вместо да се върви към отмяна на тази антихуманна практика, нов закон, приет през това лято, разширява критериите за „биологичен отпадък” и върху децата, които не са преживели три дена след раждането си.

Веднага след приемането на закона, майки, преминали през ужаса да родят недоносени или мъртви бебета, искат преразглеждане на критериите и отпадане на клаузата за тридневното преживяване, защото тя няма никакво логично обяснение. „Не може да обясниш на родители, чието дете е родено живо, че то не е съществувало. При него се оказва, че то дори няма да е мъртвородено, според наредбата то ще се води „аборт”.”

Министерството на здравеопазването излезе със становище, че завишеният медиен интерес се дължи на объркване и всъщност проблемът с погребването и кремацията на мъртвородените деца се корени не в тяхната наредба, а в Закона за гражданските регистрации. Той трябва да бъде променен, въпросът е, че когато се промени, той пак ще бъде обвързан с критериите, които се цитират от скандалната наредба.

Св. Синод на БПЦ излезе със становище по този въпрос. То също съдържа критика на приетия медицински стандарт „Акушерство и гинекология” (от август 2014 г.), който регламентира тези въпроси, както и към Закона за гражданската регистрация. Според формалното изискване на този закон мъртвородените деца нямат право да получат име, акт за раждане и ЕГН, което практически ги лишава от статут на човешки същества според държавните критерии. Оттук следва и изключително болезнената за родителите практика да преживеят два пъти своята лична и семейна трагедия: първият път, като загубят така дълго очакваната си рожба, и вторият път – като бъдат лишени от правото да се простят с нея и да я погребат.

В становището на Св. Синод като категорично неприемливо се оценява и „жестокото отношение към недоносените деца с тегло под 800 грама и техните семейства – чрез липса на адекватна грижа и чрез узаконяване на убиването на всички бебета, появили се на бял свят с гестационна възраст под 26 гестационни седмици и които не са успели да живеят поне три денонощия”.

Архиереите призовават всички ангажирани и носещи отговорност към семейството и обществото институции да преосмислят философията на действащия медицински стандарт „Акушерство и гинекология”, както и критериите в Закона за гражданската регистрация за даване на име, издаване на акт за раждане и ЕГН.

Св. Синод настоява да бъде „Безусловно защитено правото на всяко живородено дете да живее, да получи име, акт за раждане и ЕГН, да бъде лекувано, да бъде кръстено, да расте и да се радва на родителска любов, на семейна и църковна грижа. А на мъртвородените деца да бъде осигурено правото да получат име, акт за раждане със съответното име и ЕГН. Така и техните родители ще бъдат истински подкрепени от държавата в най-тежкия за тях момент, когато преждевременно са изгубили своето дете. Защото тогава те ще могат да приберат и обгрижат своя младенец, да му дарят своята любов макар и посмъртно, да го погребат достойно и да се молят за него в личните си молитви”.

Своето становище синодните архиереи изграждат върху християнския възглед за човека, според който той започва своето съществуване като личност от момента на зачатието. Независимо дали детето е починало преди раждането или малко след това, то се възприема от Църквата като човешко същество, което заслужава уважение.

Цялото становище на Св. Синод може да прочетете в страницата на Българската патриаршия тук.


Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/9d9a3 

Разпространяване на статията: