Мобилно меню

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (15 Votes)

DSC 4550Министърът на образованието и науката доц. Румяна Коларова се включи в отбелязването на патронния празник на Софийската духовна семинария „Св. Йоан Рилски” на 19 октомври т. г. и се срещна с Негово Светейшество Българския патриарх и Софийски митрополит Неофит. Двамата присъстваха на тържествен концерт, изпълнен от представителни хорове от семинаристи и от ученици от 91-ва Немска езикова гимназия „Проф. Константин Гълъбов”.

В словото си пред духовенството, преподавателския състав, учениците и многобройните гости министър Коларова припомни значимата историческа роля на църквата ни както за съхраняването на българския дух, така и за неколкократното спасяване на бежанци от други народи. В това отношение принос са имали и много от ректорите и възпитаниците на Софийската семинария, подчерта доц. Коларова и пожела на учениците да следват този достоен пример и традиции.

DSC 4536От своя страна Негово Светейшество благодари за първото посещение на министър в Софийската духовна семинария и за грижата на българската държава в лицето на образователното ведомство към учениците.

На тържествения празник в чест на Рилския светец наред с многото гости бяха Тивериополският еп. Тихон, деканът на Богословския факултет на Софийския университет „Св. Климент Охридски” доц. Александър Омарчевски и др.

В своето слово министър Коларова каза:

Ваше Светейшество, Ваше Преосвещенство, уважаеми г-н ректор, скъпи учители и ученици, уважаеми гости,

В деня, в който честваме Рилския чудотворец и небесен застъпник за България – св. Иван, и във време, в което сме изправени пред важни решения и значим за страната ни избор, се надявам, че в живота на Рилския пустинник ще намираме светъл пример, за да вършим делата на правдата.

Софийската духовна семинария „Св. Иван Рилски” е повече от 100 години ковачница за изграждането на служители на Православната ни църква. И до ден днешен представителите на висшия клир са преминали през нейните чинове, ако не край Черепишкия манастир, то тук в София. За един период от почти половин век СДС беше не само заточена сред скалите на Искърското дефиле, но и единственото средно духовно училище у нас. Въпреки това именно тя съхрани в традициите на българското средно образование преподаването на древните църковнославянски, старогръцки и латински езици.

DSC 4652

В много по-голяма степен Българската православна църква от своя страна е съхранявала българския дух. Дори във времена, когато не е имало българска държава, именно Църквата е, която ни запазва, тя съхранява и най-ценното: добротата и вярата.

Нека напомним също, че именно този народ и тази Църква приеха инославните арменски бежанци и им дадоха закрила, подслониха бягащите от Беломорието и Македония. Именно йерарсите на тази Църква, много от които бивши ректори на Софийската духовна семинария, се застъпиха за своите събратя от еврейски произход през време на Втората световна война и ги спасиха от екстрадиране към лагерите на смъртта. Какви светли примери за претворена в дела на любов към ближния, която е в основата и на обединена Европа!

Нашето общество, вярвам, се нуждае от светъл пример. От въздигане на нравствените ценности и в това помощта на Православната църква може да е огромна.

Уважаеми учители, продължете това дело и традиции!

Скъпи ученици, изпълнете думите, които чувате всеки ден, и израствайте в делата на правдата и учението за радост и утеха на Вашите учители и родители и за полза на нашето Отечество!

На многая и благая лета! Честит празник!

Снимки: Софийска духовна семинария


Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/9884u 

Разпространяване на статията: