Мобилно меню

4.2631578947368 1 1 1 1 1 Rating 4.26 (19 Votes)

2014-05-30 1705 001В края на тази година в Пловдив ще бъде завършен строежът на нов храм в руски стил. Всичко започва преди девет години (през 2005 г.), когато Кирил Василев – собственик на „Хелиос метал център” – вижда в украинския град Николаев храм, посветен на св. Николай Чудотворец, който силно го впечатлява.

От този момент във Василев се поражда желанието в Пловдив да бъде изградена реплика на храма от град Николаев. За целта кметството на район „Западен” в Пловдив дарява терена, върху който храмът започва да се гради. Първата копка е направена на 1 декември 2010 г., а самият строеж започва няколко месеца по-късно, на 4 юли 2011 г. Архитектурният проект е дело на архитект Илко Николов, а изграждането му се осъществява с благословението и надзора на Пловдивския митр. Николай. Важно е да се отбележи, че пловдивската реплика на храм на св. Николай Чудотворец от гр. Николаев е почти 2 пъти по-голяма в сравнение с него, с обща квадратура от около 180 кв. м. Желанието на ктитора е довършителните работи да бъдат завършени до края на тази есен, за да може за Никулден 2014 г. в храма вече да се служи св. Литургия.

Храмът „Св. Николай Чудотворец” в Пловдив е еднокорабна кръстокуполна базилика в руски стил. До самия храм се издига камбанария, на фасадата на която ще бъдат монтирани два специални часовника, изработени от американската компания Verdin, лидер в производството на подобни артикули от 1842 г. За изграждането на този нов храм са използвани сложни метални конструкции, благодарение на които той е по-гъвкав при земетръсни условия и значително по-лек от подобни зданията на стандартно строителство. Височината от основата до върха на кръста върху купола е 22 м, а на часовниковата камбанария с кръста – 24 м. Двуметровите кръстове са изработени и позлатени в работилниците на Киево-Печерската лавра. „Кръстът на централния купол ще издържа на бури и на гръмотевици, защото е снабден с гръмоотвод, който ще привлича върху себе си светкавици и ще пази не само църквата, но и околните жилищни сгради” – споделя ктиторът на храма Кирил Василев и добавя, че върху малките куполи ще има още 4 по-малки кръста.

Куполът на храма, който тежи 12 тона, е с диаметър от 10.7 м и с височина от 5.5 м. Това е единственият метален купол в страната. Всички метални конструкции, използвани за изграждането на храма, са създадени в цеховете на „Хелиос метал център”, след което са пренесени на части до строителната площадка и впоследствие монтирани. Издигането и монтирането на купола на височина от 10.48 м е станало възможно с помощта на 72-тонен кран. Вдигането му отнема почти 30 минути, тъй като скоростта, с която куполът се движи нагоре, е 20 метра в час от съображения за прецизност и сигурност. Обшивката на купола е също метална, като за целта се използва ламарина от неръждаема стомана с титаново покритие, наподобяваща рибени люспи. Тя е монтираната от украински майстори, дошли в Пловдив по покана на ктитора Кирил Василев. Те монтират и кръстовете на камбанарията и на купола, които също са донесени от Украйна. Фасадата на храма е в традиционен руски стил: бели стени, над които се издига син купол, обсипан със златисти звезди и заобиколен от по-малки златисти куполи.

Прави силно впечатление, че новостроящият се храм на св. Николай, който предстои скоро да бъде осветен, е вторият храм в града под тепетата, посветен на Мирликийския чудотворец (другият по-стар храм се намира в близост до катедралния храм „Успение на св. Богородица”), нещо необичайно за един не морски град. Така Пловдив се превръща в единствения град в България с два храма, посветени на св. Николай Мирликийски, от които пък единият е единственият съвременен храм в руски стил, изграден в България.

Ктиторът на храма разказва с вълнение за това, как иконостасът за новата църква ще бъде изработен в Русия (Омска област, Сибир), където най-вероятно ще бъдат изписани и иконите за новия храм. От Русия ще бъдат донесени и шестте камбани за храма, а за подовата настилка на църквата ще бъдат използвани четири вида гранит. 

Ктиторът е уверен, че църквата трябва да бъде построена и завършена така, както той самият я вижда в мечтите си, като за целта той не пести време и усилия, за да може този храм достойно да се нарича „дом Божий”, а вярващите в него да общуват с Бога чрез църковния живот, който с нетърпение очакваме скоро да закипи в него.

Монтирането на кръста върху централния купол на храма в Пловдив:

2014-05-30 1704 001

Монтирането на металния купол на храма в Пловдив:

2014-05-30 1704

Пловдивският „Св. Николай”:

2014-05-30 1705

Руският оригинал, по-малък от родния:

DSC 1912


Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/9wp44 

Разпространяване на статията: