В свое писмо папа Бенедикт Шестнадесети благославя инициативата на сдружение „Епископ Йосиф Щросмайер“ за издигане на бюст-паметник в гр. София на хърватския римокатолически епископ Йосиф Щросмайер (1815-1905 г.), съобщи за БТА Трифон Павлов – председател на Управителния съвет на сдружението. Паметникът се издига заради големите заслуги на епископа към България и ще бъде разположен на кръстовището на едноименната улица и на ул. „Русе“ в кв. „Захарна фабрика“.
Автори на проекта са арх. Христо Цветков и скулпторът Петър Димитров. Постаментът и фигурата с височина около три метра вече са готови. Сред учредителите на създаденото през 2004 г. сдружение са проф. Веселин Димитров от Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“, ректорът на Нов български университет Сергей Игнатов, космонавтът Георги Иванов, председателят на движение „Гергьовден“ Любен Дилов-син, генералният директор на БНР Поля Станчева и журналистът Велизар Енчев – бивш посланик на България в Хърватия.
Трифон Павлов припомни заслугите към България на Йосиф Щросмайер, роден през 1815 г. в Осиек, Хърватия. С негови средства са били построени параклисите в Лорето и в Рим за прослава на славянските просветители св. Кирил и Методий. Щросмайер е бил застъпник за преодоляване на разкола между Западната и Източната църква, вярвайки, че духовното съединение на славяните е предпоставка за тяхното обединение. През 1861 г. епископът дарява 70 000 тогавашни гроша за отпечатването на сборника Български народни песни на братя Миладинови. Няколко месеца след Освобождението на България от османска власт еп. Йосиф изпраща писмо до папата, одобрявайки Руско-турската освободителна война, а по-късно се застъпва и за Санстефанска България. По време на Сръбско-българската война от 1885 г. той предоставя на Българския червен кръст 200 форинта за лечението на ранени български войници.
През 1884 г. дружеството „Славянска беседа“ в София и Българското книжовно дружество (днес БАН) избират Йосиф Щросмайер за свой почетен член.
* Източник: БТА
Снимка: в-к „Новинар“
В свое писмо папа Бенедикт Шестнадесети благославя инициативата на сдружение „Епископ Йосиф Щросмайер“ за издигане на бюст-паметник в гр. София на хърватския римокатолически епископ Йосиф Щросмайер (1815-1905 г.), съобщи за БТА Трифон Павлов – председател на Управителния съвет на сдружението. Паметникът се издига заради големите заслуги на епископа към България и ще бъде разположен на кръстовището на едноименната улица и на ул. „Русе“ в кв. „Захарна фабрика“.











