Мобилно меню

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (12 Votes)

ikonostasПреподавателят в Православния богословски факултет на ВТУ „Св. Кирил и Методий” доц. Симеон Захариев е работил по дърворезбата на иконостаса близо 8 месеца. В петък отец Славчо от Велико Търново извърши водосвет и поръси иконостаса, който веднага след това беше натоварен на контейнер, за да пропътува цялото разстояние от България до САЩ по вода.

Българин лекар, който от дълги години е емигрант в Америка, е финансирал изработването на иконостаса. Преди да реши да емигрира, докторът бил изпратен в урановите мини като враг на народа. Успял да избяга и за да спаси живота си, заминал. Върнал се в България за първи път преди няколко години и оттогава спонсорира различни културни събития най-вече в Пловдив, където е роден.

Лекарят открил доц. Захариев в Интернет, където попаднал първо на снимки на негови предишни иконостаси и дърворезби. Харесал работата му и го поканил да направи иконостаса за новата българска църква.

„Св. Георги” се нарича храмът в Балтимор. Това е градът, в който има неголяма българска общност, но около 300 нашенци, които живеят там, никога досега не са имали своя църква. Те празнуват празниците от църковния календар и почитат традициите си в малък параклис. Сега българите търсят и свещеник, който да служи в новопостроения храм.

„Този лекар – Георги, затова и така се нарича храмът, е обединил българите в сдружение. Та те заедно вече пет години строят църквата. Четири години са чакали за разрешително, затова толкова са се забавили във времето. А и зимите там са дълги, което също не им позволява да работят бързо. Но църквата вече е покрита, затова стана възможно и иконостасът да замине за Балтимор”, разказва доц. Захариев. След това допълва, че е направил дърворезбата си само по плановете на църквата. „Затова силно се надявам там да не строят като тука – плюс-минус 10 сантиметра. Макар че, за да се застраховам, от двете страни на иконостаса съм сложил по една 15-сантиметрова колона, която може да се махне, в случай че храмът се окаже по-малък”, усмихва се майсторът.

Пет проекта е направил за иконостаса доц. Симеон Захариев, преди да започне да работи над него. Първо иконостасът бил 9 м., след това обаче поръчителят намалил размерите му до 6. В крайна сметка се получил 7 м. на широчина и 4,50 на височина.

Доц. Миглена Прашкова от ВТУ е нарисувала иконите от апостолския ред. Не се наложило тя да прави така наречените „царски икони”, защото в параклиса в Балтимор такива икони има. Те ще бъдат поставени по местата им, когато иконостасът бъде монтиран. Освен двамата доценти за изработката е помагал и Марио Конов.

Освен иконостаса доц. Симеон Захариев е изработил и врата за храма с дърворезба, която показва чудесата на св. Георги. 45 дни ще пътуват по вода иконостасът и вратата. „Ако получим визи, ще тръгнем за Балтимор в средата на април, за да монтираме, а и на място трябва да бъде направен стенописът на тавана, защото той още не е готов”, уточнява доц. Захариев. Ставри Калинов също участва в проекта, той прави витражите на църквата.

На снимката от Валентин Русанов са доц. Симеон Захариев, доц. Миглена Прашкова и преп. Марио Конов.


Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/9x3cy 

Разпространяване на статията: