Мобилно меню

3 1 1 1 1 1 Rating 3.00 (12 Votes)

zname_BG.jpgНационалният празник Трети март – Освобождение на България от османска власт – беше честван тържествено по цялата българска земя и извън нейните предели. Ето част от тържествата.

Русе

Стотици русенци се поклониха и поднесоха цветя пред Паметника на свободата. Заупокойна молитва в памет на загиналите и благодарствен молебен отслужи Русенски митрополит Неофит. В тържествената церемония участва префектът на Гюргево Норуц Станищяну, който поднесе венец пред Паметника на свободата.

Шумен

С военен ритуал и поднасяне на венци и цветя пред паметника на загиналите във войните шуменци беше честван Трети март в Шумен. Преди това пред сградата на общ. Шумен тържествено беше издигнато националното знаме, а в шуменския храм „Св. Трима светители“ беше отслужена заупокойна молитва за загиналите и водосвет за напредъка на България.

Добрич

„Трети март е апогей на многовековната борба на българския народ за суверенно развитие. Без Трети март нямаше да бъде възможно нито Съединението, нито Денят на независимостта“ – това каза в словото си на общоградското тържество за сто двадесет и осмата годишнина от Освобождението на България кметът на Добрич Детелина Николова. Беше отслужена заупокойна Литургия и панихида в памет на героите от Руско-турската освободителна война.

Варна

Стотици варненци участваха в отбелязването на Трети март. Тържествата започнаха с празничен молебен в катедралния храм „Успение Богородично“, отслужен от Варненски и Великопреславски митрополит Кирил. На церемония по издигането на националния флаг на площад „Св. Кирил и Методий“ присъстваха много държавници, представители на военноморските сили и стотици граждани. Честванията продължиха с полагане на венци и цветя пред паметника на граф Игнатиев. Оттам официалните лица и гражданите се включиха в шествие до паметника на руските воини в Морската градина, където беше проведен военен ритуал и бяха положени венци и цветя.

Кърджали

С полагане на венци и цветя пред паметника на руския воин в градинката до храма „Св. Георги Победоносец“ започна честването на Трети март в Кърджали. По-късно в ритуала се включи и министърът на културата Стефан Данаилов, който запали свещ в храма.

Пловдив

Хиляди пловдивчани участваха в отбелязването на Трети март. Силният вятър не попречи на много жители на града с националния трибагреник в ръце още рано сутринта да се изкачат на хълм Бунарджика до паметника на русите-освободители и да поднесат венци и цветя на признателност. Пред него се състоя и тържествена церемония, с която беше отбелязана сто двадесет и осмата годишнина от Освобождението на България. На церемонията присъстваха Пловдивски митрополит Арсений, политически дейци, представители на пловдивския гарнизон, на културни и обществени организации, хиляди граждани. В катедрален храм „Св. Богородица“ беше отслужен тържествен молебен. Пред паметника на опълченците на Централни гробища беше отслужена панихида в памет на загиналите за Освобождението на България български опълченци.

Силистра

Венци и цветя пред паметника на Стефан Караджа положиха силистренци на Трети март. В Тутракан, където се намира единственият у нас бюст-паметник на руския пълководец Суворов, също се състояха тържества по случай празника. Освобождението на България отбелязаха и жителите на с. Кайнаржа, известно със сключения през 1774 г. между Руската и Османската империи Кючук-Кайнарджански договор, по силата на който Русия получава право да покровителства християнското население на Балканския полуостров. Богослуженията в епархията бяха отслужени с благословението на Доростолски митрополит Иларион.

Благоевград

В Благоевград честването започна с поднасяне на цветя на паметния знак, близо до градския стадион, където преди сто двадесет и осем години населението на Горна Джумая (дн. Благоевград) посреща руски освободителен отряд. Много граждани присъстваха по-късно и на поклонението на гроба на майор Иван Павлович Орлински – командира на руския боен отряд, освободил през 1878 г. Г. Джумая. Той е погребан в двора на катедралния храм „Въведение Богородично“. Неврокопски митрополит Натанаил и свещеници отслужиха панихида за загиналите в Руско-турската освободителна война и за Освобождението на България.

Сливен

Националният празник на страната в Сливен беше отбелязан с общоградско тържество на централния площад „Хаджи Димитър“, което започна с церемония по издигане на българското знаме и отдаване на почести от представителна част от гарнизона. Сливенски митрополит Иоаникий и свещеници от града отслужиха панихида за загиналите за освобождението на България и благодарствен молебен за здраве и добруване на българския народ. „Чествайки нашия национален празник, нека се издигнем с крилете на любовта, за да изживеем силата му“ – призова участниците в тържеството митр. Иоаникий.

Велико Търново

Във старата столица Трети март беше отбелязан с особена тържественост. В тържествата взеха участие представители на църквата и държавата. В храмовете на града бяха отслужени панихиди за загиналите освободители на България и молебени за преуспяването на народа и страната ни. Богослуженията бяха извършени с благословението на митр. Григорий.

Видин

Националният празник на Република България беше тържествено отбелязан и във Видин. Тържествата започнаха в 10:30 ч. в храм „Св. Димитър“, с молебен за загиналите за свободата на България, отслужен от Видински митрополит Дометиан. По-късно на площад „Бдинци“ в града се състоя тържествена церемония по издигане на националния флаг и кметън д-р Иван Ценов произнесе слово. Венци и цветя бяха поднесени пред паметника на градския площад.

* По материали на БТА и агенция „Фокус“


Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/33q34 

Разпространяване на статията: