Мобилно меню

4.304347826087 1 1 1 1 1 Rating 4.30 (23 Votes)

/imG 9769Все повече трудности срещат в работата си учителите по религия и все по-малко от тях остават в бранша. Това стана ясно на провелия се вчера Шести семинар на работещите в сферата на религиозното образование на територията на столицата. Срещата, организирана от Районния инспекторат по образование - София и Богословския факултет на СУ "Св. Климент Охридски" и благословена от Негово Светейшество Българския патриарх Неофит, се проведе  в сградата на факултета на пл. "Св. Неделя". На нея учителите от столицата споделиха своите постижения и трудности, говориха за онова, което трябва да се направи за увеличаване на броя на децата, които изучават предмета Религия.

В работата на семинара взеха участие професорът по Нов Завет Иван Желев и проф. Божидар Андонов, преподавател по омилетика и педагогика. Както всяка година и сега на работната среща присъстваха учители както от среднообразователни, така и от прицърковни училища, студенти във факултета, представител на издателство „Просвета“, хора, съпричастни на делото на религиозното образование. Форумът беше открит от Ваня Станчева, експерт в РИО-София. С приветствени думи към учителките се обърна и проф. Андонов.

Ваня Станчева представи подготвяния в продължение на 7 години учебник по религия за 2 клас, който тези дни излиза от печат. „Положихме много усилия и очаквахме много дълго това издание, но сега вече с удовлетворение можем да кажем, че вече има учебник за 1 и 2 клас по религия“, каза г-жа Станчева.

Семинарът премина под мотото „Темите от житията на светиите в учебната програма за начален етап на обучение”. Г-жа Станчева представи някои насоки в преподаването на житията и отбеляза най-често срещаните грешки на учителите при преподаването на този материал.

Бяха представени няколко презентации на уроци върху житията на светиите. Учителите споделиха, че е необходимо да се създаде ресурсен център с подобни материали, които да се ползват при подготовката на уроците им.

В хода на работата на семинара и дискусиите стана ясно, че броят на учителите по религия драстично намалява с всяка година, все по-малко са и групите на учениците, изучаващи религия. Най-много те са в началния етап. Целодневното обучение, което се въведе за малките ученици, прави провеждането на занимания по религия много трудно, на места невъзможно, защото децата са заети целодневно, споделят богословите. Отново като основни проблеми бяха посочени: липсата на учебници и учебни помагала, липсата на подкрепа от страна на Църквата, на родителите, на директорите, ниското заплащане и лошите условия на труд. „Учителите по религия жертват всичко за работата си, те са я приели като служение“, каза Ваня Станчева. Тя отбеляза, че все по-малко са тези, които приемат тези условия на труд. Статистиката от последната година сочи, че в София религия се изучава в 15 училища, а учителите са едва 11 човека. Общо учениците в София са около 1200, докато преди седем години са били 2000.     

„Повече поборници са нужни, повече сътрудничество, единство и доверие са необходими, за да може да се осъществи делото на религиозното образование“, заяви един от участниците. Според него делото изисква работеща общност. В тази връзка една от учителките попита, защо на срещата с тях не присъстват представители на културно-просветния отдел на Св. Синод, които отговарят за организацията на религиозното образование и бяха обещали, че ще се погрижат да подпомогнат работата на учителите по религия. Беше отбелязано с горчивина, че на срещата отново не присъстват и представители на ръководството на Софийска митрополия.

Но тези констатации се правят вече близо десет години и у самите учители се наблюдава умора и отчаяние от липсата на подкрепа и заинтересованост към работата им от страна на ръководството на БПЦ.

Проф. Божидар Андонов съобщи, че от близо четири месеца към Богословският факултет съществува Център за изследване на катехизическото и религиозното обучение, в чието управително тяло влизат: проф. Андонов (директор) и доц. д-р Иван Рашков, доц. д-р Клара Тонева и доц. Костадин Нушев в ролята на управителен съвет. Според учредителите центърът е създаден, за да отговори на инициативата на Св. Синод и неговата концепция за организиране и провеждане на катехизическо и религиозно обучение в църковните енории на всички епархии. Проф. Андонов призова присъстващите на семинара да дават идеи и предложения за дейности, които центърът да развива; той обеща, че финансирането ще е грижа на ръководството му, което има идеи в тази посока. Според проф. Андонов новият център няма да се конкурира със Св. Синод и неговата катехизаторска програма, но ще предостави интелектуален капацитет, който ще може да подпомага тази дейност.  

Някои от участниците изразиха опасения, че дейността на центъра няма да излезе от кръга на говоренето и пожеланията и няма да се стигне до конкретна работа с хората по епархиите, по храмовете в градовете и селата. Проф. Андонов обеща, че това няма да се случи и че дейност ще има. Според проф. Желев отсъствието на другите членове на ръководството на центъра на работната среща с учителите по религия, която се организира веднъж в годината, дава индикации, че не всички гледат така отговорно на участието си в тази организация.

Срещата завърши с пожелания към учителите да дерзаят в своята работа и да се справят с трудностите сами, както и до сега.

Част от присъствалите на семинара:

/imG 9765

Ваня Станчева представя темата на семинара, от двете й страни са проф. Б. Андонов и д-р Зорница Гюрова:

/imG 9768

Част от присъствалите на семинара:

/imG 9779


Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/x6pr9 

Разпространяване на статията: