Мобилно меню

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (7 Votes)

/imG 4057За нашия двоен красив семеен празник – Въведение Богородично и четвърти рожден ден на смолянския център „Чисти сърца” - децата получиха изненада. Това не беше почерпка с торта, а поклонничество пътуване. Те отидоха до Кръстова гора, за да се докоснат до това духовно място и да усетят с невинните си сетива Божията закрила и благодат. И за да е в унисон с празника, на който честваме Въвеждането на 3-годишната Дева Мария от своите родители в Йерусалимския храм, бяха поканени бащи и майки. Заедно с учителките те въведоха децата си в голямата църква на Кръстова гора „Покров на Пресвета Богородица”, а след това преминаха през 12-те параклиса, посветени на апостолите, стигнаха до чудотворния кръст на върха, за да се поклонят. Тихо, красиво и внушително. Всеки смълчан преживяваше срещата си с Бога и безмълвно разбираше, защо се строят храмове – църкви, манастири, параклиси. Много от малките деца идваха тук за първи път и за тях беше наистина чудо да се изкачат на върха при кръста и да усетят, че не са сами, да прочетат в тетрадките, поставени в параклисите, сърдечни молитви и благодарности от страдащи хора, които на Кръстова гора са намерили изцеление. Да почувстват как вярата в Спасителя прави чудеса.

Достъпната за деца беседа на отец Серафим от монашеското братство увлече всички в  историята на Христовия кръст: „През 313 година императорът Константин Велики дава равноправие с всички останали религии на християнската религия, преследвана дотогава в Римската империя. Със своята майка света царица Елена започват разкопки на Голгота – хълма, на  който е бил разпънат Христос. Там намират три кръста. Не знаейки, кой е истинският Христов Кръст, на едно погребално шествие решили  последователно да допрат трите кръста до мъртвеца. Когато допират истинския кръст, мъртвецът възкръсва и така се разбира, кой е Христовият кръст. Но по онова време е нямало съвременни превозни средства - влакове и самолети - и християните от цял свят не са могли да отиват на Голгота и да се поклонят, затова вземат решение и разделят Кръста на три части – едната част остава в Йерусалим, другата отива в Рим, а третата в Константинопол. Когато в средата на 15 век Константинопол е превзет от османците, армията взема като военен трофей раклата с парчето от Кръста. Монасите от  Бачковския манастир дават много злато, за да откупят това парче и то остава в манастира. Навремето Бачковският манастир е бил най-богатият в България и затова често е опожаряван от турците. По тази причина парчето от Кръста е преместено в манастира на Кръстова гора, който бил нещо като метох на Бачковския манастир. Когато и манастирът на Кръстова гора е нападнат и разрушен по турско време, монасите успяват да заровят парчето в тази местност, затова се нарича Кръстова гора.

Ние разполагаме, каза отец Серафим, с малка част от Кръста Христов, който е вграден в позлатения кръст вътре в църквата. Нагоре над храма са параклисите, построени в чест на 12-те апостоли, а на върха над тях е чудотворният кръст, подарен по времето на цар Борис ІІІ (30-те години на миналия век) с благодарност за излекуване на членове от неговото семейство и княжеския двор.”

Децата от Младежки православен център ”Чисти сърца” към катедрален храм „Свети Висарион Смоленски” в Смолян от сърце благодариха на отец Серафим със стихотворението на Дора Габе „Божа Майка” изрецитирано от Елена Пашова, а  детският хор „Чисти сърца” изпя „Тебе поем, Боже наш”.

Игуменът на манастира архимандрит Висарион, който е и архиерейски наместник на Смолянска духовна околия, не беше тук. Веднага след литургията беше заминал за Калофер, където се строи нов параклис, но децата получиха почерпка шоколади за празника. А майката Зорка Янчева беше приготвила сладка пита за всички.

Малките от „Чисти сърца” се впечатлиха и от аязмото „Гълъбичка” (големите деца го знаеха, защото бяха тук през август), от който си наляха лековита вода и където откриха „чудни” камъчета. На камъчето на Лилия, например, ясно се вижда майка, прегърнала детенце и кръстче над нея. Това незабравимо пътуване на децата ще бъде описано от тях в Коледния брой на вестничето „Чисти сърца”.

/imG 4048

/imG 4045

 

/imG 4031

/imG 4004

/imG 4107

P1290115-1

/imG 4178

/imG 4147


Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/a36h4 

Разпространяване на статията: