Мобилно меню

4.75 1 1 1 1 1 Rating 4.75 (16 Votes)

09За половината българи 9 септември се свързва с един дълъг период от историята на нашия народ през 20 век. За другата половина тази дата не значи нищо. За православните християни 9 септември, вторият ден след празника Рождество на света Богородица, бележи деня на нейните родители - праведните Йоаким и Анна. Според дълговековната традиция на следващия ден след някой празник честваме главното действащо лице (или лица) в този празник. Тъкмо по тази традиция и в неделя, 9 септември, отбелязваме празника на ония свети съпрузи, от които след горещи молитви към Бога се родила света Дева Мария, удостоила се да стане майка на нашия Господ Иисус Христос. Затова и тях ги наричаме „богоотци” (макар по-правилно би било да ги наричаме „богородители”), каквито са Авраам, Исаак, Яков, Давид от праотците на Иисус Христос, понеже от тях по кръвна линия се родила светата Дева Мария.

На този ден две малки български обители отбелязват своя годишен празник. Едната е закътана в полите на планината, където всъщност сплитат полите си Витоша и Плана планина – в Мали дол на 2 км югоизточно от софийското село-квартал Бистрица. Макар и древна, обителта е била изоставена. От 1925 г. започва да се възстановява, имаше и населници през миналите десетилетия. Но през последните 20-ина години там нямаше монах-обитател, докато преди няколко години се засели отец йеромонах Яков и той поддържа пламъка на вярата и богослужбата в Мали дол – далече от път и удобства, но близо до Бога и в свято общение с богоотците Йоаким и Анна.

Другата обител, където също ще се отбележи особено тържествено паметта на свети Йоаким и Анна, се намира в Източна Стара планина. В обителта на тяхно име, изградена още през 10 в., но разрушена през османското робство, векове наред не е имало никакъв живот. В първата половина на 20 в. местен учител разкрива останки от древен храм, а от 1994 г. започва възстановяването на обителта в този вече почти изцяло населен с мюсюлмани район. През 2007 г. е ръкоположен от Сливенския митрополит и първият монах в ново време – йеромонах Партений, който възстанови християнското свидетелство в този исконно християнски край. И тук ще се чества с вяра и упование денят на светите богоотци.

Тропар на светите богоотци, глас 2:

Йоаким и Анна, които по закона на благодатта бяха праведни, чадо благодатно нам родиха, затова днес Божията Църква светло тържествува, весело празнувайки вашата честна памет и славейки Бога, Който прогласи за нас рог за спасение в дома Давидов.

Кондак, глас 2:

Радва се сега Анна, развързала се от връзките на безплодието, и храни Пречистата; да призовем всички да възпеят Дарителя на човеците от нейната утроба, единствената безмъжна Майка.


Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/3pcau 

Разпространяване на статията: