На 1 февруари Църквата празнува паметта на св. Трифон. По традиция този светец се почита и от лозарите, които го имат за свой небесен закрилник, покровител и молитвеник пред Бога за трудовете им.
Видинският митрополит Дометиан, Величкият епископ Сионий, духовници от епархията и гости посетиха лозовите масиви в пределите на видинското с. Рупци. С тържествен водосвет и благословение Видинският митрополит Дометиан се помоли Бог да благослови и наспори лозовите насажденията в епархията му, които да бъдат предпазвани с Божия помощ от всяко вредоносно нападение.По стара традиция след молитвеното последование лозята символично бяха зарязани от митрополит Дометиан и епископ Сионий.Поздравление произнесе митрополит Дометиан, който изтъкна благодатните сили, които Бог дава на онези, които обработват земята.Тази година ниските температури, сполетели страната ни, са голяма заплаха за лозята. Винопроизводители от региона споделят, че при минус 20 градуса има опасност много лози да замръзнат и да бъде нанесен сериозен удар на лозарството. Въпреки тези прогнози духовниците се помолиха Бог да даде успех и изобилна реколта на лозарите във Видинска епархия.
На утрешния празник Сретение Господне във видинския катедрален храм „Св. Димитър” по време на св. Литургия Величкият епископ Сионий ще ръкоположи за дякон богослова Илия Василев Симеонов от Видин.
Илия Симеонов е завършил Православния богословски факултет на Великотърновския университет. След ръкоположението той ще бъде на църковен стаж в катедралния храм „Св. вмчк Димитър Солунски“ във Видин.















