Мобилно меню

4.2 1 1 1 1 1 Rating 4.20 (15 Votes)
Вчера, на деня на св. Трифон, когато българските археолози празнуват своя ден, в галерия „Алма Матер” на Софийския университет „Св. Климент Охридски” се откри тематичната изложба „Албания – позната и непозната”. Експозицията, която беше част от изложбената дейност на ХХІІ международен конгрес по византинистика в София (22-27 август 2011 г.), е авторско разработка на доц. д-р Емил Иванов по научноизследователски проект към СУ (№ 107/2011 г.). Тя съдържа фотографски заснемания на раннохристиянски и средновековни паметници в Албания, които се пазят в неговия личен и в чужди университетски архиви. 

Избраните близо 100 кадъра са придружени от обширен текст на български и френски език и са подредени хронологично върху 15 платна (100х150 см), изложени в двете стъклени и добре отоплени зали на галерията.

Заради доброто медийно отразяване, въпреки незапомнените минусови температури, събитието посетиха повече от 100 зрители. Върволицата от любопитни започна още около час преди началото на тържеството.

Сред присъстващите бяха известни преподаватели от Историческия факултет, представители на ръководството и сътрудници от Центъра за славяно-византийски проучвания „Проф. Иван Дуйчев”, БАН, Министерство на културата, Столична община, представители на ръководството на Националния археологически институт с музей, Асоциацията за антропология, етнология и фолклористика „Онгъл”. Естествено студът попречи да дойдат и много от поканените, които изпратиха поздравителни адреси и цветя.

Откриването на изложбата беше направено от проф. Иван Желев Димитров, вдъхновител и ръководител на проекта, както и от самия автор – доц. Е. Еванов. Преди това фоайето на галерията огласи със своите сладкогласни песнопения хорът „Св. Роман Сладкопевец” при столичния православен храм „Св. София Премъдрост Божия” с диригент Симеон Генов, преподавател в Богословския факултет. Душите и телата на присъстващите сгря и обилно предоставеното вкусно вино от собственика на винарска изба Брестовица („Нов живот”), което също беше представено на присъстващите.Експозицията ще остане в залите на галерия „Алма Матер” до 17 февруари 2012 г., след което ще отпътува за Албания (Музей за средновековно изкуство, Корча), Австрия (Институт по Балканистика на ВАН) и Франция (БКИ, Париж).

доц. Емил Иванов




Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/33wqy 

Разпространяване на статията: