1_61.gifНационалният исторически музей дари днес малка частица от кръста, за който се твърди, че е Христовият кръст, на правителството на Хондурас. Царемонията бе предвидена в рамките на започващата седмица на България в централноамериканската държава. Това съобщи пред БНР Спас Ташев, председател на Дружеството за приятелство с Хондурас и член на политическия кабинет на вицепремиера Симеон Дянков. Ташев ще представлява България на утрешната първа по рода си Световна среща на афропотомците, която ще се проведе в град Ла Сеиба по инициатива на Организацията за общностно развитие.

Според инициаторите за дарението, то се прави, за да се подчертае, че Хондурас е толерантна държава, с  българска общност от около 10 хиляди души.

За в. "24 часа" Божидар Димитров уточни, че всъщност частицата я дарява не музеят, а Спас Ташев е взел частица от дареното парче на Варненска митрополия.

"Не я подарява музеят, а бивш мой служител - Спас Ташев, който сега е съветник на вицепремиера Симеон Дянков, той я носи в Хондурас. Аз я подарих на Варненския митрополит Кирил, а той отдели по-малка частица за Хондураския епископ", уточнява директорът на НИМ.

"Кръстът бе около 25 см. Нарязахме го на парчета, които раздадохме, защото решихме, че не е добре свети реликви да се пазят в музея. Съобщих това на премиера Борисов и той реши да подари частица от св. кръст първо на Пловдивския митрополит Николай, тъй като пазена на Кръстова гора изчезнала", спомня си Димитров. После сценарият с дарени частици от кръста се повтаря в Созопол, Несебър и в Бургас. Идва ред и на Варненския митрополит, а след него с парче от светинята се сдобива и Ловчанският владика. Премиерът подарява частица и на новия храм срещу румънското посолство. През май отнася парче и в българската църква в Рим. Днес е останала само 1 частица. 

През 2006 г. НИМ извади от своя секретен фонд експонати, между които и сребърен литиен кръст от 17-и век, в който бе вградено парче дърво. Тогава директорът на музея Божидар Димитров обяви, че става дума за парче от Христовия кръст и че музейни работници са се излекували от главоболие при докосването до реликвата. Впоследствие директорът на музея раздаде парчета от кръста на различни църкви у нас, като например на братя Диневи за новия храм в курорта св. Влас, на Пловдивска митрополия, на патриарх Вартоломей и други.