Мобилно меню

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (39 Votes)

0Парламентарната комисия по здравеопазването отхвърли на първо четене законопроекта, легализиращ евтаназията. Против проекта на Любен Корнезов гласуваха дванадесет депутати, а един се въздържа.

Законопроектът на депутата от левицата дефинира евтаназията като „удовлетворяване на молбата на неизлечимо болния или неговите близки за ускоряване на неговата смърт по безболезнен начин, включително и чрез прекратяването на изкуствените системи за поддържане на живота“, съобщава БТА.

Според законопроекта молбата „на страдащия, неизлечимо болен пълнолетен гражданин“ трябва да е писмена с нотариално заверен подпис. Ако болният не може да изрази своята воля, искането за евтаназия се прави с единодушното одобрение на неговия съпруг (съпруга), пълнолетни деца и родителите на болния. Искането за евтаназия се разглежда от специална петчленна комисия, назначена от министъра на здравеопазването и министъра на правосъдието, която допуска евтаназията само при единодушно съгласие. Решенията на комисията могат да се обжалват пред ВКС (петчленен състав), включително и от прокурора, който задължително участва в процеса.

„Това е един тежък закон, който не поставя политически, а морални проблеми“, каза Любен Корнезов на заседанието на комисията. Той заяви, че всеки има правото да умре достойно. По мнението на Корнезов евтаназията е най-висшата форма на хуманизъм, когато човек страда.

„Г-н Корнезов, едва ли очаквате подкрепата на комисия, съставена предимно от лекари, обучавани да спасяват живот“, коментира Хасан Адемов от ДПС. Той посочи, че предимството на този законопроект е, че повдига в обществото темата за евтаназията.

„Не знам дали ще се намери лекар, който би се съгласил да извърши евтаназия“, каза синият депутат Ваньо Шарков, който също е лекар. Той призова Корнезов да оттегли законопроекта си, който превръща лекарите в изпълнители на смъртно наказание.

„Писна ми да ми дават примери с Холандия, където всичко е разрешено – дрогата, проституцията и еднополовите бракове“, добави той, цитиран от „Медиапул“.

От ГЕРБ се присъединиха към тази теза и заявиха, че обществото ни още не е готово за приемането на закон за евтаназията. Джема Грозданова посочи, че в Холандия евтаназията е легализирана след тридесетгодишни дебати, през 2001 г.

„Бях втрещен, когато научих за това предложение. Дебатът е безсмислен и противоречи на българските традиции и история“, заяви пък Пламен Цеков от управляващата партия.

„Темата за евтаназията е „луксозна“ – тя е за държави, които осигуряват на гражданите си добро здравеопазване и добри социални условия“, каза Янаки Стоилов от левицата, който беше единственият въздържал се при гласуването депутат. Той отбеляза, че човек има право на живот и не е задължен да живее, но у нас този дебат трябва да започне, когато държавата успее да гарантира сигурна здравна и социална система.

Повечето депутати бяха единодушни, че по-скоро трябва да се осигурят прилични условия на терминално болните пациенти, а не те да бъдат изписвани от болница, за да починат в домовете си.

Теодора Захариева от Българския пациентски форум призова законопроектът да не бъде подкрепян, въпреки че не е лишен от логика.

Доц. Петко Лисаев от катедрата по съдебна медицина в Плевен обаче коментира, че не е вярно, че никой лекар не би се съгласил да евтанизира пациент и дори негови колеги са му признавали, че са го правили.

„Незаконна евтаназия има по цял свят“, посочи той.

Очаква се законопроектът да бъде отхвърлен и в пленарна зала.


Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/33xa4 

Разпространяване на статията: