Мобилно меню

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (13 Votes)
_1Утре е празникът на св. великомъченик Георги. Толкова много почитан от Православната църква, че е постановено да се измества честването му, ако денят се падне във Великия пост, и да се почита в понеделника на Светлата седмица, на втория ден на Великден, за да могат хората да го отпразнуват по подобаващ начин, без да нарушават поста. В нашата църква това не се чувства поради едно странно изместване на празника (само на него!) по стария стил.

На утрешния празник архиерейско богослужение няма да има в празнуващите софийски храмове заради съвпадението с деня на Българската армия и парада. И тази година Знеполският еп. Йоан ще служи в старинния храм "Св. София", за да може после веднага да извърши освещаването на воинските знамена от името на Българския патриарх Максим. Еп. Йоан тази вечер ще отслужи вечернята в храм "Св. Георги" на бул. "Св. патр. Евтимий".

В старинния храм-ротонда "Св. Георги" (в двора на президентството) тази вечер богослужението е от 18 ч., а св. литургия утре - от 9 ч. Ще служи председателят на храма прот. Йоан Куков заедно с други свещеници.

Тази вечер и утре празнува още храмът в кв. Дървеница, който също е посветен на великомъченика. Той се намира в старата част на квартала, някогашното село с това име.

Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/3pcuq 

Разпространяване на статията:

 

 

© 2005-2023 Двери БГ и нашите автори. За контакти с екипа - тук.
Препечатване в други сайтове - само при коректно посочване на първоизточника с добре видима хипервръзка. Всяка друга употреба и възпроизвеждане, включително издаване, преработка или излъчване на материалите - след изрично писмено разрешение на редакцията и носителите на авторските права. 
Двери спазва етичния кодекс на българските медии, както и политика за защита на личните даннни на посетителите.