Мобилно меню

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (7 Votes)

icona.jpgСлед триста и двадесет години години частица от преп. Димитрий се завърна в мястото на неговия отшелнически подвиг. Това стана на празника на светеца – 27 октомври 2005 г. – и бележи нов момент в историята на скалната обител.

През тази година се навършиха триста и двадесет години години от блажената кончина на преп. Димитрий Басарбовски († 1685 г.). По повод на тази годишнина Русенският митрополит Неофит поднови молбата до Румънския патриарх Теоктист да изпрати частица от св. мощи на преп. Димитрий, които от 1774 г. се покоят в Букурещ, в патриаршеския храм, и са предмет на изключителна почит от целия румънски народ. Молбата беше удовлетворена и частица от мощите, вградена в голяма новоизписана икона на светеца, беше донесена от патриаршеския викарий Праховски епископ Варсануфий, придружен от свещеници и дякони на РумПЦ. С тях беше и българският свещеник в Букурещ ик. Петър Тотев.

На 26 октомври пратениците с драгоценния дар бяха посрещнати на Дунав-мост от митр. Неофит заедно със свещеници и дякони. След това иконата с мощите беше поставена за поклонение в русенската катедрала „Света Троица“, където се отслужи празнична вечерна. По-късно вечерта тя беше пренесена тържествено в Басарбовската св. обител, в която преди повече от триста години се е подвизавал дивният български отшелник.

На 27 октомври, празника на преп. Димитрий, св. Литургия в обителта отслужиха митр. Неофит, еп. Варсануфий и игуменът на манастира йером. Емилиан, който беше отличен с архимандритство от епархийския архиерей. Дворът на манастира беше изпълнен със стотици поклонници от близо и далеч, които сами или в групи начело с енорийските си свещеници дойдоха да се поклонят на мощите на светеца и да изпросят неговата благодатна помощ.

На празника присъстваха директорът на дирекция „Вероизповедания“ на МС, областната управителка на Русе г-жа Мария Димова, кметове, общественици.

Басарбовската св. обител се намира в долното течение на р. Русенски Лом, срещу с. Басарбово и на 10 км от гр. Русе. Килията на св. Димитрий е била издълбана високо в скалата над речния бряг. Тази изкуствена пещера по-късно е превърната в храм.

Повече за храма – в: www.monastery.mlnk.net


Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/3kfyq 

Разпространяване на статията: