Мобилно меню

4.45 1 1 1 1 1 Rating 4.45 (60 Votes)
Щракнете върху изображението за видео Намерението на „Господари на ефира” да връчат своята символична антинаграда на Пловдивския владика Николай „Златен скункс” по повод посланието му за връзка между концерта на Мадона и трагедията в Охрид  (щракнете тук за видеозапис от изказването) беше широко коментирана в медиите. Публичният скандал, влязъл дори в международните информационни емисии, даде повод за проучвания на мнението, според които обществените реакции на проповедта на митр. Николай бяха еднозначно негативни.  Като пример може да се посочи анкетата на в. "Марица", в която по-малко от 10% от читателите защитиха митр. Николай, останалите 90% счетоха, че Пловдивският владика е лично отговорен или прехвърляха негативната си оценка за неадекватно поведение върху цялата Църква.

Като реплика на по-горното проучване „Двери” пусна своя анкета „Заслужава ли митрополит Николай 'Златен скункс'", знаейки, че аудиторията на нашия сайт се различава от тази на една светска медия и ще даде представа за настроенията във вътрешноцърковните среди. Резултатът 58% за връчването на „наградата” и 42% против, се стабилизира още при 200 гласували. До приключването на анкетата, в която участваха 558 души, това съотношение не се промени с точност до 1%, което говори за обективността на резултата.

Въпреки провокативния характер на оценката за проповедта му (връчване на антинаграда от шоу-предаване), по-голямата част от хората гласуваха „за”, с което показаха, че не припознават като църковно обяснението за смъртта на 15-е българи в Охридското езеро. А фактът, че подкрепят такава крайна реакция като връчването на „Златния скункс, говори за натрупването на твърде много негативни емоции към публичния образ на Пловдивския митрополит.

Вероятно и сред гласувалите „против” има хора, несподелящи това тълкувание на Божията воля, но които не считат, че е уместно един църковен йерарх да бъде подлаган на присмех в едно развлекателно предаване (щракнете тук за да видите видеоклип от първото издание).

Факт е, че проповедта на митрополит Николай провокира за първи път широка дискусия в атеистичното ни общество, в която основните понятия бяха Бог, Божи гняв, Божия справедливост, грях и наказание, прошка и любов. Което доказва, че макар и светско и отдалечено от Църквата, обществото има нужда от разговор по тези въпроси и от адекватно църковно послание.

Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/3k4qh 

Разпространяване на статията:

 

 

И рече старецът...
Всеки ден вие полагате грижи за тялото си, за да го запазите в добро състояние; по същия начин трябва да храните ежедневно сърцето си с добри дела; тялото ви живее с храна, а духът – с добри дела; не отказвайте на душата си, която ще живее вечно, онова, което давате на тленното си тялото.
Св. Григорий Велики