Неотдавна турският кинорежисьор Гьоксел Гюленсой завърши своя филм за подземните потайности на храма „Св. София” в Истанбул. Филмът, който скоро ще бъде излъчен по турската телевизия, показва за първи път на света тайни, до които никой не се е докосвал в продължение на векове. За снимките си Гюленсой казва: „Вярвам, че това, което се намира под „Св. София”, е много по-интересно от това, което е на повърхността”.
Изследването на близо 1700-годишните тайни, скрити под църквата „Св. София”, се оказва трудна задача. Своя документален филм Гьоксел Гюленсой започва през далечната 1998 г. и освен трудностите с проникването в подземията на „Св. София” той трябва упорито да се бори с предразсъдъците и бюрокрацията.Екипът на Гюленсой се състои от двама леководолази и четирима спелеолози. Задачата им е била да проучат резервоарите, свързващи символа на Византия с двореца Топ капъ и цистерните Йеребатан. Йеребатан сарнъджъ - цистерната на базиликата е най-голямото и добре запазено покрито водохранилище за питейна вода в Истанбул, което прилича на дворец и затова често е наричано „потъналия дворец”. Екипът на Гюленсой прави и опит да открие тайните подземия, които според легендите продължават до двореца Текфур (Влахерна), а други - до островите в Мраморно море. Петдесет минутния филм „Ayasofya derinliklerinde” („В дълбините на Св. София”) ще бъде показан за първи път на международния фестивал на документалното кино в Истанбул.


Екипът на изследователите се разделя на две и всяка една от групите влиза в тунелите от противоположните им краища И двата тунела са укрепени с тухлени арки и след около 50 метра се разделят на две. Едното от разклоненията им води до място под централния купол на храма „Св. София”. Входът към храма обаче е затворен. Другата част, която води към двореца Топ капъ, внезапно се снишава до 25 сантиметра височина. Точно на мястото на стесняването на тунела обаче през камъните прониква слънчева светлина. Оказва се, че екипът е достигнал двора на двореца. Екипът се връща обратно и влиза в другия тунел, който ги отвежда в две стаи с височина 2 метра и размер около 5 кв. м. В тях има множество пръснати човешки кости и натрошени керамични съдове. Твърде вероятно това да са погребалните камери на католическия светец Антиноген (ХІІІ в.), първия човек погребан в „Св. София”, и на патриарх Атанасий, пренесен тук 200 години по-късно.
„Когато моят приятел проф. Ихсан Тунай ме доведе за първи път през 1990 г. в „Света София” и ми разказа легендите за храма, аз разбрах, че разкриването им ще се превърне в цел на моя живот”, казва Гюленсой. През 1992 г. той прави първия си документален филм за храма, който печели награди в Сан Себастиан, Тампере и Анкара. Мотивиран от успеха, той започва работа над втория си филм, за който ви разказахме днес. „Вярвам, че това, което се намира под „Св. София”, е много по-интересно от това, което е на повърхността”, казва още Гюленсой. „Желанието ми е да открия двете зали, намиращи се под абсидата на храма, за моя трети филм. В тях според преданието е погребан в пълното си облачение първият свещеник на храма”.
Настоящият директор на музея Халук Дурсун е също много ентусиазиран от случващото се. Според него „Св. София” трябва да бъде затворена за посетители за известно време. Въпреки че местни и чуждестранни изследователи усилено проучват „Св. София” вече близо век (от 1935 г.), много от тайните на сградата все още не са открити. „Вярвам, че екипът на Гюленсой направи много важни открития”, казва той и допълва: „Всички реставратори в Турция трябва да се съберат и бързо да възстановят мозайките и други разрушени части от храма”.
Превод: В. Каравълчев
Превод: В. Каравълчев