Мобилно меню

1.8333333333333 1 1 1 1 1 Rating 1.83 (6 Votes)
1_3.jpgКопнежът да се застрои градинката около Руската църква влезе в Софийския градски съд, където утре, 1 юли, ще се гледа дело срещу заповед на главния архитект на София Петър Диков от 6 февруари 2007 г. С нея се накълцва на още нови парцели кв. 494, както се водят Руската църква и паркът около нея в кадастъра, и се създава нов УПИ (урегулиран поземлен имот) под наименование кв. 494 А. Това е стъпка към уреждането на Културния дом на Москва на ул. “Раковски” 92 (бившето съветско посолство) да си построи още една сграда там. Тя ще е върху 450 кв. м и управителят на Дома на Москва Борис Громов предлага на Столичната община с писмо от 10 август 2006 г. там да се повтори футуристичният дизайн на прочутата Haas haus в центъра на Виена. Тя също е строена от руснаци.

Имат ли право московчани да строят, след като теренът на тяхното посолство там от края на 70-те години на миналия век вече не е руска собственост, а е държавен, а от 1997 г. - частна общинска собственост? Оказва се, че имат своето основание, защото бившият кмет Стефан Софиянски на 2 март 2001 г. е осъществил заменка на елитното общинско място в центъра на нашата столица с имот в Москва.
В интригата около скъпоценната зеленина на Руската църква е замесен и позабравен чуждоземски интерес. След реституция през 1998 г. на южната градинка пред Руската църква - на ъгъла на ул. “Раковски” и “Цар Освободител”, израелската фирма “Абротеа интернешънъл” я купува от потомците на Балабановия род. И се урежда с право на строеж от тогавашния главен архитект на София Стоян Янев, подплатено и с гласуване на Столичния общински съвет под диригентството на Антоан Николов. Идеята на израелците е да вдигнат огромен бизнес център.

Но така ще запушат гледката към изящната Руска църква, което предизвика масови протести сред софиянци. Главният архитект на София Янев на 4 август 2003 г. побърза сам да отмени разрешението си, а общината пък обеща на израелците да замени имота им до Руската църква с подобен в район до Зона Б-5. Но заменката незнайно защо още не се е случила и израелците губят милиони от забавянето. И могат да търсят от Столичната община солено обезщетение за загубите си.

Сега “Абротеа” чака с трепетно сърце дали на утрешното си заседание Софийски градски съд няма да определи като незаконосъобразна заповедта на арх. Петър Диков от 6 февруари 2007 г. Ако се даде зелена улица на Москва, то това мигом ще отприщи и апетита на израелците.

Интересното е, че самият главен архитект на София Петър Диков сам отмени тази оспорвана в съда своя заповед през април 2008 г. под напора на протести от граждански сдружения и живеещи в района на ул. “Московска”.

Но по Закона за устройство на територията той може да си отмени заповед в срок до 30 дни от издаването й, сиреч до 6 март 2007 г. А той го стори далеч по-късно. Така сега арх. Диков хем афишира, че Москва не може да строи до Руската църква и така блокира и израелците, хем е оставена открехната вратичката в следващ удобен момент отмяната на заповедта да се анулира заради неспазения срок и новият УПИ - кв. 494 А - да се усвои.

Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/3kqyh 

Разпространяване на статията:

 

 

И рече старецът...
Всяко нещо намира покой в своята среда и стихия: рибата – във водата, огънят – в движението нагоре; всичко се стреми към своята среда. Душо моя, ти си безплътен дух, безсмъртна. Единствено у Него ти ще намериш покой.
Св. Тихон от Воронеж