Мобилно меню

4.6923076923077 1 1 1 1 1 Rating 4.69 (13 Votes)
1_24.gif"Ходила ли си в този манастир, аз не бях и чувала за него", казва млада жена около 30-те на спътницата си, като спира пред поредната фотография в градинката пред Ректората. "Аз нямах представа, че има и такъв", отвръща момичето.

Софиянци, отправили се на някъде в почивния ден, се заседяват в градинката между Народното събрание и Софийския университет, привлечени от куп нетрадиционни фотоси. 100 манастира са събрани на едно пред Ректората - от Патриаршеска обител над Търново, през скалния манастир край Провадия до стенописите от малко манастирче недалеч от Трън.

За всеки от тях може да разкаже някаква история авторът на фотоизложбата Светлозар Стоянов. Той още няма 30, но за две години е обиколил над 3000 манастири, гробници, могили и в най-отдалечни селца из България. От тях е отсял сега манастирите и черквите. "Великден е повод и софиянци да видят тези забравени и даже изоставени места, казва пред "За града" Светлозар.

1_25.jpgТой се занимава с фотография от 15 години. Увлича се от история и теология. Обикаля из страната на стоп, запален от книгата на Константин Иречек "Пътуване по България". Старината е тайна, която ме привлича и увлича, чета исторически сведения, летописи и отивам да търся корените на времето, казва Светлозар. Според него силата на вярата все още витае в изоставените църкви и около тях. Търси всякакви исторически сведения за храмовете - краеведчески изследвания, етнографски справки, исторически данни за районите, които да му служат като пътеводители. Преди седем години тръгва първо от Пернишкия край. Обикаля селата, пита стари хора, чете в селските читалища. Накрая търсенето се възнаграждава – намира на хълма високо над селото почти разрушена, невероятно красива и наплъно изоставена църква.

Иначе Светлозар е съкратен шлосер, работил е в Хасково, а от година е студент в Богословския факултет. 

Фотосите са изложени със съгласието на столичната община, а Светлозар е поготвил всичко сам – от стативите до аранжировката на експозицията. Озаглавил я е "Осквернени и забравени православни храмове в България".

Великденската изложба софиянци може да разгледат до 28 април.

Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/3kq86 

Разпространяване на статията:

 

 

И рече старецът...
Когато някой е смутен и опечален под предлог, че върши нещо добро и полезно за душата, и се гневи на своя ближен, то очевидно е, че това не е угодно на Бога: защото всичко, що е от Бога, служи за мир и полза и води човека към смирение и самоукорение.
Св. Варсануфий Велики