Мобилно меню

3.8846153846154 1 1 1 1 1 Rating 3.88 (26 Votes)
проф. Иван ЖелевИнтервю на в. "24 часа" с директора на дирекция "Вероизповедания" проф. Иван Желев.

-Проф. Желев, защо вашето слово към новия Пловдивски митрополит предизвика скандал?

- Моите впечатления от разговорите със свещеници и християни, които днес (вчера - б. р.) звънят непрекъснато, е, че я няма връзката между митрополита и хората. Не е нормално архиерей да казва: Как си позволява той да критикува мене, митрополита. Църквата е демократично общество, в което всеки има право да изразява мнение. Казвам го като преподавател на Николай в Духовната академия. Съжалявам, че той е взел малко от този дух, който се опитвам да внуша на богословите. Днес демократичността не може да бъде завоалирана и пренебрегната. И някои протестират срещу такова поведение на църквата, като я напускат. Но ако се направи едно сравнение какъв е рейтингът на висшето духовенство в България и в съседните страни, ще видите къде сме. Има пасивен протест на хората, които скъсват с вероизповеданието на своите родове и се приобщават към други вероизповедания.
- Към кои?
- Най-често към протестантските, за които има сигнали, че съзнателно дискредитират православието. Хората отиват към други нетрадиционни вероизповедания за българския народ, защото не намират отклик от представителите на БПЦ към своите интереси. Това, че се извършва богослужение в храма и че Църквата има елементарна просветна дейност, вече не е достатъчно. Днешният човек не става традиционно православен, той иска да стане съзнателно православен. Затова написах това слово до митрополит Николай.
- По какво му преподавахте?
- По Свещено писание на Новия завет, това е учението на Исус и неговите ученици. Николай беше добър студент, скромен човек, по това време беше вече монах, ако не се лъжа. Той си вземаше изпитите, но не това е важното. Въпросът е оттам нататък накъде е вървял и как постъпва. В словото си оня ден се опитах да кажа, че трябва да има толерантност от негова страна и това се сметна за моя намеса в делата на църквата. Но същевременно самият той после декларира, че ще бъде отворен към всички. Аз не искам нищо повече, а точно това да се спазва. Защото се страхувах от неговите прояви досега.
- Кои имате предвид?
- Отношението и действията му към Римокатолическата църква. Засилването на проявите на омраза към хората с други вероизповедания.
- Разкритикувахте Галактион за “архонтското” своеволие, а той се оправда, че ратува за обединението между православието и католицизма. Митрополит Николай скастрихте пък за липсата на толерантност към другите религии. Това ли са двете крайности в синода?
- Не мисля. Думите са приписаните на дядо Галактион, но са по-скоро на замесените около него. Но какво оправдава да отидеш да извършиш ритуал в чужд храм, римокатолически при това, за което нямаш разрешение. Колкото за Николай, аз не знам колко е бил убеден в тези свои крайни позиции, но ги е застъпил. С прибиране на килимчето и стола изпод папския нунций на именния ден на патриарх Максим в църквата “Св. Неделя” преди време той не зачете личността на чужд посланик в страната. През 2002 г. при посещението на папа Йоан Павел Втори се очакваха протести, но аз бях говорил с него и той не ги направи. Но направи друго, което бе смешно - заключи олтара да не би да влезе папата, заключи и подаръците за папата. С такива действия не се постига нищо. Православието трябва да се защитава с градивна позиция.
- Какви са реакциите на хората след думите ви към митрополит Николай?
- Обаждаха се много и нито един не ме укори, че не съм бил прав. Напротив, получих пълна подкрепа. Мнозина дори признаха - ние тези неща не смеем да ги кажем, благодарим, че го сторихте вие.
- Но премиерът се разграничи от думите ви?
- Вероятно министър-председателят е бил информиран от митрополит Николай по изопачен, некоректен начин. Затова ще направя доклад до министър-председателя, ще му предоставя и самия текст, в който се вижда, че няма и намек за намеса на държавната власт във вътрешните дела на църквата.
- Дни преди това сте написали словото си до Николай, значи сте знаели, че той ще е новият митрополит на Пловдив?
- Да, знаех, че епископ Теодосий няма шансове. От 41 г. активно участвам в живота на църквата като неин служител. Зная кой как ще постъпи. Ето, митрополит Кирил говори за достойнството на епископ Теодосий, а не гласува за него. Значи някъде граничат нещата с друго и то не е достойно за днешните ни клирици. Христос казва: Думата ви да бъде "да, да" и "не, не" и всичко, което е повече от това, е от лукавого".
- Николай твърди, че сте имали ваш фаворит.
- Не съм имал. То е и противозаконно да го правя като държавен служител.
- Честни ли бяха изборите за митрополит?
- Не мисля, че е имало манипулация. Изборът е протекъл нормално, макар и да е имало някои компромати за този или онзи. Дядо Николай е избраният и той е с безспорно доказани качества, това никой не оспорва.
- Има ли отсега вътрешни борби за патриарх?
- Няма такива индикации. Отделен е въпросът, че всяко девойче, като се замомее, започва да се кипри пред момците, без да знае кога ще му излезе късметът. От тая гледна точка и всеки митрополит гледа да се докарва.
- Заговори се за църковен данък върху населението.
- Не го виждам осъществимо. Да се въвлича държавата с църковен данък, би било прекомерно и тя ще бъде обвинена в намеса. Не мисля, че БПЦ има сериозни затруднения с финансите си. По разчети на експерти в дирекцията БПЦ има достатъчно недвижимости, за да се издържа - земи, гори, едра градска собственост и т.н. Проблемът е дали се стопанисват добре парите.

Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/3khcf 

Разпространяване на статията:

 

 

И рече старецът...

Гледай да имаш милост към всички, защото чрез милостта човек намира дръзновение да говори с Бога.

Авва Памб