Мобилно меню

4 1 1 1 1 1 Rating 4.00 (14 Votes)
orig.jpgДоскоро Слави Бинев беше известен най-много с разменените шамари с покойния бос на ВИС Георги Илиев. От неделя известният каратист и бивш собственик на скандалния комплекс "Дескрим" е архонт. Древната титла е "за заслуги към църквата и човечеството". Поне така твърди самият Бинев. Според проф. Иван Желев, шеф на дирекция "Вероизповедания" в Министерския съвет, обаче званието вече е загубило някогашния си блясък и се дава почти като индулгенция. "Сега архонт се става срещу заплащане. Тарифата е в порядъка на 300 000 лева", категоричен бе пред "Стандарт" проф. Желев.

Раздаването на архонтски сан от родната православна църква започва преди 4 години. Хрумването е на Западно- и средноевропейски митрополит Симеон и най-вече на неговия викарий епископ Тихон. Той си навлече гнева на Синода в София, като започна да се подписва като Римски владика. Седалището му в италианската столица пък започна да се титулува като Света Римска православна епископия. Пред входа на епископския дом се развява знаме и собствен герб, изобразяващ два лъва, които държат владишка митра (корона), а под нея е изобразен храмът сърце "Св. св. Викентий и Атанасий".

"Това погазва всички норми на канона, но патриарх Максим не успя да се пребори с лобито на Тихон", заявиха църковници пред "Стандарт".

Сред енориашите си Тихон силно пропагандира дарителството и ктиторството. Според българи в Рим към новоучредената епископия потичат реки от пари. Срещу всяко дарение се издава и съответната грамота индулгенция за заслуги към идеята за сближаване на католическата и православната църква, на Изтока и Запада. На най-щедрите се присъжда званието архонт. Първият удостоен е известният на Запад българин Димитър (Джим) Велков. Той е американски поданик, който притежава огромни земи на Канарските острови и има политически и икономически връзки на високо ниво из цяла Европа. Освен титлата "архонт" Велков е два пъти носител на ордена "Свети Александър", връчен му в Мадрид лично от Симеон Сакскобургготски, включително и като издател на книгата за цар Борис III "Корона от тръни". В края на 2004 г. епископ Тихон го въвежда в архонтия след благосклонното съгласие на Светия престол. 

Другият мъж, удостоен с архонтия, е Илко Йоцов (представян и като Йоцев - б. р.) , бивш зам.-министър на енергетиката от кабинета на Симеон Сакскобургготски. Той пък е спонсорирал издаването на книгата "Цветя за България" на бившия изповедник на патриарх Максим, дядо Иларион, който сега е Доростолски митрополит. Освен издателската си заслуга обаче Йоцов е осигурил няколкото офиса в София, където работи екипът на епископ Тихон. Те носят гръмкото название "Евроинтеграционно представителство на Римската православна епископия при Европейската света митрополия".

Отсъствието и на дядо Симеон, и на дясната му ръка епископ Тихон от церемонията със Слави Бинев е донякъде изненадващо. Запознати обаче твърдят, че митрополит Галактион също има здрави връзки с Ватикана, най-вече по линия на някои германски католически конгрегации, и е ревностен привърженик на сближаването между БПЦ и Светия престол. Той бе човекът, който през 2001 г. по време на поредното си посещение в Италия за празника на св. Франциск Асизки покани покойния папа Йоан-Павел II да посети България от името и на Светия Синод, без да има изрични пълномощия за това.

Справка: Титлата архонт означава буквалнo "велик пазител". Тя възниква в древна Атина. Така се наричали деветимата управители на града, избирани от Народното събрание. Във Византия званието става висш ранг в църквата и администрацията. Постепенно губи религиозния си характер и се превръща в светска благородническа титла, предавана по наследство по мъжка линия от баща на син.

Интервю със Слави Бинев: Не търся прошка за грешки в младостта

orig_1.jpgГ-н Бинев, да сте архонт очевидно е голяма чест?
 - Приемам тази титла с чест и отговорност. Защото е казано, че който е посял добро, трябва след това да го полива. Разбирам, че предивзиквам страх в малките хора, но знам, че доброто и лошото са в хармония. Когато някой направи добро, друг трябва да стори зло.
 Явно е, че тази титла означава да се подготвя за по-големи предизвикателства.
Как стигнахте до идеята да се посветите на църквата?
 - Очевидно църквата и Бог винаги са били зад мен. Дошло е време да се обрека на тях и тяхната мисия.
Не търсите ли така индулгенция за миналото си и опрощаване на греховете си?
 - Не, не бих си позволил. Казано е, че не можем да поправяме старите си грешки. Аз също не бих търсил опрощаване на допуснати от мен грешки от младостта си, които признавам имам. Във Ватикана разбрах, че трябва да вървим към обединение. Разбрах, че хората искат да ни приветстват с влизането в ЕС. Аз съм в Европа много отдавна, от 1992 г., когато станах еврошампион. Затова се уповавам на силата на Бога, сила която идва свише.

orig_2.jpgПроф Иван Желев, шеф на Дирекция "Вероизповедания" в МС:
Цялата история мирише на корупция

Професор Желев, вие самият сте архонт. Как се дава тази титла?

 - Това бе една почетна титла, дадена ми като знак на уважение от Вселенската патриаршия за работа ми като преводач по време на различните православни съборни съвещания и срещи. Има цял набор от подобни звания, над 20, които се дават за различни заслуги на мирски лица към Църквата - книгопазител, нотар, протекдит и т.н. Те са останали от епохата на Византийската империя. Дават се както за материални дарения, така и за научни, юридически и други подобни заслуги към Църквата.
Значи митрополит Галактион няма право да дава такава титла, какъвто е случаят със Слави Бинев?
 - Теоретично може, но с решение на епархийския съвет. Аз обаче силно се съмнявам, че такова решение е гласувано. А и не виждам какви заслуги има Бинев към църквата. Изобщо това е едно своеволие на владиката, което намирисва на корупция. Но, разбира се, бизнесмените се ласкаят от подобни титли, а и предполагам, че дядо Галактион го е запознал с някои влиятелни хора в Рим.
Защо на церемонията присъства и кардинал?
 - За кардинал Лоу не знам нищо повече от това, което знаят всички - че бе уволнен от папата за педофилия. Повече ме притесняват срещите с йезуити и с представители на Опус деи, което за мен е съвсем необяснимо.

ЦЕРЕМОНИЯТА
 
 

Церемонията по въвеждането на Слави Бинев в архонт била най-бляскавата и пищна досега. Това заявиха за "Стандарт" присъствали на събитието. Шествието за първи път минало през централните порти на Рим, отворени специално заради случая. Символно било и отварянето на катедралата "Санта Мария Маджоре", в която се съхранява най-голямата част от Светия кръст. В храма "Св. св. Кирил и Методий" служат за първи път на църковнославянски. За първи път старозагорският владика Галактион влязъл в църквата с корона, мантия и жезъл. Самият Слави Бинев минавал "шлифовка" при светите отци от година и половина. "Да гори и да се подчини", това било условието той да бъде посветен в института на архонството. "Приемете Бинев като противоречива фигура, така дори е по-добре, защото това показва, че църквата успява да обедини и пречисти всички", заявиха близки до владиката Галактион. "Не друго давам на църквата, дарявам сина си", заявил в края на тържеството Бинев, което разплакало църковното множество.



Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/3khcp 

Разпространяване на статията:

 

 

И рече старецът...
Човек може да изглежда мълчалив, но ако сърцето му осъжда другите, то той бърбори неспирно; друг обаче може да говори от сутрин до вечер и все пак да бъде истински мълчалив, т. е. да не казва нищо безполезно.
Авва Пимен