Мобилно меню

3.5333333333333 1 1 1 1 1 Rating 3.53 (15 Votes)
1131987460m.jpgНека никой не се сърди, но през последните години, повече от модно увлечение, отколкото от осъзната духовна потребност, доста българи постят преди големите християнски празници. Някои дори започват с надеждата, че с един куршум ще уцелят два заека - ще се покажат благочестиви и ще оправят фигурата си за новогодишните празници... Истинският пост, наречен още говеене (производно от старославянското благоговение), няма нищо общо с показността. Дори отказването от яйца, месни и млечни храни, независимо за колко продължителен период, може да се нарече пост, защото смисълът му е въпрос на личен индивидуален акт, свързан със сакралността и мистичността, заложена в една или друга степен във всеки един от нас.
От постите не само че не се отслабва, но може да се напълнее, тъй като по негово време превес в менюто взимат хляба, варивата и картофите. Не случайно въцърковените християни изискват благословия от енорийския си свещеник, който се очаква, че познава техните особености и заболявания. Нито един духовник няма да благослови хронично болен да спазва целия период на поста и дори би забранил на гастритаджийте и язваджиите телесният пост въобще. Разумните свещеници не позволяват пост и на бременните, кърмачките и малките деца, както и на възрастните хора по презумция, че последните имат куп заболявания. Въпреки болежките си някои мераклии да се покажат твърде благочестиви постят с мазохистична страст до края на говеенето и вместо да посрещнат Рождество Христово на празнична трапеза, често чуват църковните камбани през прозореца на болничната стая. Напоследък, предвид динамиката на живота, повечето свещеници благославят вярващите да постят само в началото и края по една седмица, като през останалото време им разрешават да си позволяват млечни храни.

Особено опасно е човек да предприеме на своя глава т.нар тримирене. Така се наричат първите три, а понякога и цялата първа седмица на поста, в които човек не се храни, а пие само осветена на Богоявление вода. Тази манастирска практика от миналото е твърде рискована днес и рядко свещениците благославят вярващите да я предприемат.

Ако сте напълно здрави е важно да знаете, че през първата седмица на поста дори растителната храна се приготвя без олио. След Въведение Богородично, което е на 21 ноември, църквата разрешава в неделя да се консумира риба и червено вино. Рибата обаче трябва да бъде приготвена постно, което според църковната терминология означава приготвена с растително масло. След тази дата риба се позволява и на всички по-големи църковни празници, каквито са Стефановден и Никулден. Във всички случаи обаче не бива да се забравя, че постът е индивидуален духовен акт, целящ облагородяване и отърсване от лоши дела и дори помисли, а не диета.

Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/3khfc 

Разпространяване на статията:

 

 

И рече старецът...

Както кормчията зове ветровете и подмятаният от бурите моряк отправя взор към дома, така и времето те зове при Бога; като воин Божи бъди трезв – залогът е безсмъртие и живот вечен.

Св. Игнатий Богоносец