Мобилно меню

2 1 1 1 1 1 Rating 2.00 (18 Votes)

След последното разширяване на Евросъюза към двадесет и петте страни-членки се присъединиха четири държави с преобладаващо православно изповедание. До този момент в Европа имаше само една православна държава. Освен това в други пет страни-членки православието играе съществена роля.

Публикация на Всеки ден

Разширяване ролята на православието оспорва тезата на Самюел Хънгтингтън за „сблъсъка между цивилизациите“. Той беше казал, че православната религия е „аномалия“ за римокатолическа и протестантска Европа. Това доведе до дискусии за начините, по които православните християни и църкви могат да повлияят на политиката на ЕС.

Московската патриаршия видимо зае водеща позиция в тази дискусия. Миналия месец в своето издание Църковен вестник епископът на Виена Иларион писа за значението на засилилото се присъствие на Православната църква в Европейския съюз и за това как може да се използва тази ситуация. Иларион отбелязва, че 94% от православните християни в света живеят на Стария континент. Доскоро обаче единствената православна държава в ЕС беше Гърция. Това ограничаваше влиянието на православието и неговата позиция в Евросъюза по много въпроси.

С последното разширяване на ЕС ситуацията се промени коренно. Сега в Евросъюза влизат три православни държави – Румъния, България и Кипър, и още пет страни, където влиянието на православието е значително: Полша, Естония, Латвия, Литва и Словакия. Еп. Иларион пише, че в резултат от това в ЕС вече има десетки хиляди православни общества и десетки милиона православни християни. Австрийският епископ признава, че е невъзможно всички тези хора да се представят като общност с единни идеи. Между тях се наблюдават множество религиозни и политически течения, а и православните висши духовници често имат конфликти. И все пак Иларион настоява, че в периода, когато се формира съзнанието и обликът на Европа, православните християни трябва да вземат активно участие в диалога с политическите структури на ЕС.

Това е много важно, тъй като в момента съществува опасност западно-либералната идеология да получи статут на единствен модел за социално развитие на Европа. Според Иларион тази идеология не включва активното участие на църквата и религиозните организации в общественополитическия живот. Тъкмо обратното – религията се разглежда като личен избор на човека. Според него такъв поглед противоречи на фундаменталното разбиране на православието и е необходимо да се предприемат някакви мерки. Църквата трябва да се противопостави на европейската идеология и не само да отстоява своите позиции в отделни сфери като абортите и еднополовите бракове. Тя трябва да осигури на православието важна роля в политическия и социален живот на Европа.

Московска патриаршия няма да наблюдава този процес отстрани. Това казаха патр. Алексей Втори и митр. Кирил на Архиерейския събор. И двамата подчертаха своята загриженост за положението на Църквата в ЕС и потвърдиха намернията си да работят с правителството за достигането на общи цели в тази насока. Растящото влияние на православието в Евросъюза ще помогне на Руската църква да укрепи своите позиции в Европа, както в корпоративните ѝ интереси, така и в интересите на външната политика на Руската федерация.


Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/3khr8 

Разпространяване на статията:

 

 

И рече старецът...
Душата, която истински обича Бога и Христа, дори да извърши десет хиляди праведни дела, смята, че не е извършила нищо, поради неутолимия си стремеж към Бога.
Св. Макарий Велики