Мобилно меню

4.8518518518519 1 1 1 1 1 Rating 4.85 (27 Votes)

m 3Статия под това заглавие помести в гръцкия православен сайт Romfea.gr Фтиотидският митрополит Николай (седалище в гр. Ламия). Митрополитът отбелязва, че от януари 2011 г. е в сила „наказателната“ мярка на държавата да се ръкополага само 1 нов свещеник на мястото на десет пенсионирани. Това е довело до много тежък недостиг на свещеници в Гръцката православна църква, Критската църква и епархиите на архипелага Додеканези (Крит и Додеканезите са под цариградска юрисдикция, но се издържат от държавния бюджет на Гърция – б. р.). Това е изключително голямо изпитание не само за Църквата, но и за самия народ, който се лишава от енорийски свещеници и техните пастирски грижи. Според митрополита през изминалите 5 години вече са се опразнили стотици селски енории и няма надежда да бъдат заети от нови свещеници.

За оправдание тогава била изтъкната икономическата криза. И пет години ръководството на Църквата е изчаквала да се променят нещата, още повече че преди десетилетия Гръцката църква е предоставила на държавата голяма част от своите недвижими имоти, за да може да оземли православните бежанци от Мала Азия.

Ние сега не бихме имали възражения, казва още Фтиотидският митрополит, ако същите ограничения бяха направени и за другите области, които се финансират от държавния бюджет, но за съжаление там няма ограничения и заявява: „Не трябва да се лъжем, че ще се върнем към положението преди 2011 г. относно назначаването на енорийски свещеници. Държавата планира реорганизация на държавата, в която, както изглежда, Църквата не се разглежда като необходимост". И продължава: „Народът иска свещеници, има и кандидати за ръкоположение, но не можем да ги ръкоположим, защото държавата е затворила вратата за тях. Числото на щатните бройки е фиксирано законово във всяка епархия“.

Като отбелязва, че само в неговата епархия има 70 незаети места на енорийски свещеници, митрополитът подчертава: „Ограничаването на броя на енорийските свещеници означава ограничаване на ролята на Църквата в обществения, националния, културния и духовния живот“.

Бел. ред.: Като архимандрит и директор на богословското общежитие на Гръцката църква в Атина о. Николай Протопапас издава житие и служба на св. Иван Рилски на гръцки език, съставена от Александър Мораитидис.


Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/9rx9x 

Разпространяване на статията:

 

 

И рече старецът...

Смирението е единственото нещо, от което имаме нужда; когато има други добродетели, човек все пак може да падне, ако няма смирение; със смирението обаче човек не може да падне.

Герман Атонски Стари