Мобилно меню

4.8571428571429 1 1 1 1 1 Rating 4.86 (14 Votes)
На 7 януари 2008 г. на празника на св. Йоан Кръстител, с благословението на Негово Светейшество патриарх Максим, беше осветен новият храм “Св. Йоан Кръстител” в кв. Обеля. Пълния чин на освещаване извърши Знеполският епископ Йоан, викарий на Софийска Митрополия, съвместно с архимандрит Григорий, протосингел на Софийска митрополия, в съслужение със столични свещеници - в това число свещенослужителите от Обеля отец Иван Динков и отец Любомир Михайлов. Кметът на София Бойко Борисов изрази съжаление, че не може да присъства лично на освещаването поради здравословни причини, но поднесе поздравите си за празника. Като представител на местната власт в тържеството взе участие кметът на район Връбница Младен Младенов.

Новият храм на името на Господния Кръстител се намира в съседство със старата църква “Успение Богородично” в Обеля, която десетилетия наред е духовен център за християните от района. Настоятелството на храм “Успение Богородично” инициира строежа на новия храм на църковна територия. Мотивите за това решение се коренят в историята на село Обеля и на неговия енорийски храм.

интериор на храмаСтроителството на старата църква “Успение Богородично” е започнато през 1925 година и през 1927 година храмът е осветен. Въпреки опитите на атеистичната власт да разруши църквата, тя оцелява през годините. През 1980 отец Иван Динков идва в кв. Обеля като енорийски свещеник. Той заварва полуразрушен храм “Успение Богородично” с рухнал покрив, без прозорци и врати, без иконостас, без икони. Тогавашното настоятелство започва ремонт на църквата с благослвията на Негово Светейшество Софийския митрополит и Български патриарх Максим. Въпреки трудностите по намирането на майстори и материали в онези богоборчески времена, митрополията отпуска средствата и ремонтът е извършен за периода от 1983 до 1986 година.

След като 12 години няма богослужение в Обеля, на 21 декември 1986 година, с благословението на патриарх Максим, тогавашният викариен епископ Дометиан (днес митрополит Видински) извърши чина на обновление на храм “Успение Богородично” за радост на християните. Тъй като през годините населението на квартал Обеля в София бързо нараства, се появява необходимост от изграждането на нов по-голям храм. Строителството започва на 20 декември 1997, когато викарийният епископ Иларион (днес митрополит Доростолски) и протосингелът архимандрит Гавриил (днес митрополит Ловчански), полагат и освещават основния камък на новия храм. Има няколко предложения за име на храма, но патриарх Максим се спира на Св. Йоан Предтеча и Кръстител Господен, защото “между родените от жени не се е явил по-голям от Йоана Кръстителя…”/Мат.11:11/ и защото в София няма храм на негово име.

Храмът е изграден по архитектурен проект – дарение от арх. Светла и Васил Милеви. Развит е на две нива, с разгърната застроена площ 360 кв.м, като в сутерена е предвиден параклис на Всички светии, а второто ниво е за самия храм “Св. Йоан Кръстител”. Конструктивният проект е изработен от инж. Валентин Стоянов, също като дарение. Дарения са и геоложкото проучване на терена, извършено от фирма “АС – Геоинженеринг” на инж. Асен Викторов, и ВиК проектът – дело на инж. Христо Стаматов. Електрическата инсталация е изпълнена от фирма “Кристал” със собственик Евтим Евтимов. Чакълът за постилане на строителната площадка е дарение от кариера “Балша”, тъй като теренът е глинест.

Собственикът на фирма “Тензор” Васил Василев – зет в кв. Обеля пренасочва строителната си бригада и техническия ръководител инж. Димитър Димитров от своя обект към строителството на храма. Васил Василев дарява и бетона, необходим за изграждането на първото ниво на на храма, вкл. първата плоча. Изграждането на храма продължава с дарения от Таня Станимирова, собственик на бетонов възел и от инж. Борислав Борисов - фирма “ЕНКОН”. Фирма “Надин” изпълнява като дарение транспортните операции за превозване на инертния материал. Арматурното желязо и оградната мрежа са дарение от фирма “Мантрейд” и от завод “Кремиковци”. Сред големите дарители и спомоществуватели за храм “Св. Йоан Кръстител” в Обеля са и г-н Чавдар Савов; Христо и Василка Димитрови, дарили камбаната, керемидите, дървените порти на входа, както и осигурили безвъзмеден транспорт; “Газремонтстрой” и Държавна спестовна каса с директор г-н Спасов даряват парични средства; военните от поделението на Строителни войски в кв. Обеля с дейното участие на майор Антов.
 
Софийска митрополия и лично Негово Светейшество патриарх Максим оказват решаваща финансова помощ в критични моменти и дават тласък на строителството, когато се очертава опасност от спиране на градежа. Най-голяма стойност има доброволният безвъзмезден труд и приносите на живеещите в село Обеля, които приеха храма като личен. Стоян Бозев, Алекси Радин, Станко Радимиров и много други мъже от сърце се отзовават за извършването на тежък физически труд. За изработването на иконостаса жители на старото село Обеля даряват и собствени орехови дървета, които са обработени безвъзмездно на гатера в село Хераково. И най-бедните, и най-богатите, дават своята лепта за изграждането на новия храм. За светия престол в параклиса “Всички светии” е дарен гранитен материал от фирма “Гранит” с управител инж. Шишков. Същата фирма дарява и облицовъчния материал за св. престол на новия храм “Св. Йоан Кръстител”. Материалът за каменния парапет на балкона на големия храм е дарение от фирмата на Костас Пападопулос. Облицовката на св. престол и каменния парапет на хористите в големия храм, както и настилането на пода с плочки е изпълнение на Христо Тянков Георгиев, също от Обеля.

На 5 май 2001 г., само три години след полагането на основния камък, е осветен параклисът “Всички светии” в сутерена на храма и веднага е започнато богослужение. Викарният епископ Иларион (днес митрополит Доростолски) заедно с протосингела на Софийска митрополия архимандрит Николай (днес митрополит Пловдивски) извършват чина на освещаване на параклиса. Година по-късно големият храм на името на св. Йоан Кръстител също е готов за освещаване, но църковното настоятелство взима решение преди това вътрешното оформление на храма да бъде напълно довършено. С изработването на иконстаса и владишкия трон се заема майсторът-резбар Валентин Омайски, който е продължител на традициите на Дебърската дърворезбарска школа и ученик на проф. Петър Кушлев. Иконите от царския ред на иконостаса се изписват във византийски стил от майстор-зографа Данаил Йоцев. Полиелеите и аплиците в храма са изработени от известния майстор на църковна утвар Богдан Стойкò.

Невъзможно е да се изброят поименно всички, които се трудят за строителството и вътрешното оформление на храма, но Бог помни всеки един от тях и няма да пропусне да въздаде заслужената им награда.

С нетърпение енориашите в Обеля очакваха патриаршеската благословия за освещаването на храма и когато я получиха с радост взеха участие в празника. Дългоочакваното събитие настъпи в мразовитата утрин на Ивановден на 2008 година, когато в храма на името на Светия Предтеча и Кръстител Господен Йоан се събраха много именници, сред които епископ Йоан, отец Иван Динков, отец Йоан Куков от ротондата “Св. Георги, отец Иван Чикалов от храм “Св. великомъченица Параскева”. С камбанен звън двата храма в Обеля – “Успение Богородично” и “Св. Йоан Кръстител” посрещнаха владиката и неговата свита. Епископ Йоан премина по бялото платно, осеяно с клонки от вечно зелено дърво, което цъфти през януари в червен цвят. Всички християни в храма получиха благословия от епископа и го поздравиха за празника. Храмът се огласи от източно-църковно пение на мъжкия квартет с участието на о. Кирил Дидов и Андрей Касабов.

Начело с частици от мощите на Свети Мъченик Трифон, дядо Йоан оглави литийното шествие, което три пъти обиколи новия храм. След това Негово Преосвещенство изми и помаза Светия Престол, за да вгради в него светите мощи. Епископът помаза стените на храма, като изписа инициалите на Господ Иисус Христос. След това той запали за първи път кандилата в храма, с изнесен от Светия Престол огън. Отлужена беше за първи път и Света Литургия в новия храм. За всеобща радост епископ Йоан даде офикия на отец Иван Динков, който беше повишен от протойерей в свещеноиконом. Епископ Йоан благодари на всички, допринесли за строителството и благоустрояването на храма. Той специално поздрави кмета Младен Младенов, който засвидетелства доброто отношение на местната власт към Църквата. Епископът се обърна и към отец Иван Динков, когото похвали за положените усилия по строителството. В проповедта си дядо Йоан за пореден път призова за въвеждането на задължително православно вероучение в българските училища. Той предостави възможността на свещеноиконом Иван Динков да раздаде анафората и частици от архиерейската риза, с която беше осветен новия Свети Престол. След официалната част на празника всички споделиха обща трапеза, подготвена от домакините. Неделята след Богоявление – 13 януари 2008 г. беше извършено и първото свето Кръщение в храм “Св. Йоан Кръстител”. Енориашите от Обеля си пожелаха в най-скоро време да се зарадват и на първата венчавка в новия храм.

Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/kqu86 

Разпространяване на статията:

 

 

И рече старецът...
Всеки ден вие полагате грижи за тялото си, за да го запазите в добро състояние; по същия начин трябва да храните ежедневно сърцето си с добри дела; тялото ви живее с храна, а духът – с добри дела; не отказвайте на душата си, която ще живее вечно, онова, което давате на тленното си тялото.
Св. Григорий Велики