Мобилно меню

4.75 1 1 1 1 1 Rating 4.75 (32 Votes)

P1190897Във връзка с публикация в портала „Двери на православието” от 7 април 2015 г., в която се коментира основаването на висша богословска школа към Кипърската църква, и в която е замесен Великотърновският университет „Св. Кирил и Методий” (ВТУ), а оттам и Православният богословски факултет (ПБФ) към него.

1. Не е вярна информацията, че „Великотърновският университет е създал свой филиал за изнесено обучение по различни специалности”. Нито ВТУ е създавал филиал, нито има изнесено обучение към днешна дата в Кипър. Има сключен двустранен договор между ВТУ и частния CASA College, идентичен с договорите на колежа с Медицинския университет в София, Медицинския университет и Свободния университет във Варна. Информация за това е публикувана в електронните медии непосредствено след датата на подписване на договора с ВТУ (14.10.2014 г.). Колегите от Кипър са проявили интерес към икономически специалности от ВТУ, както и към две от програмите в специалност „Теология”. Ние самите сме изненадани от този интерес към българска богословска школа с оглед на големите възможности, които съществуват в гръкоезичния свят.

2. Не знам какво се разбира от Двери под израза „това начинание е без благословението на Кипърската църква”: администриране, финансиране или административен акт? По време на представянето на програмите по богословие в Никозия (26-28.2.2015 г.) деканското ръководство на ПБФ (доц. д-р Димитър Попмаринов, декан и доц. д-р Мариян Стоядинов, заместник-декан), заедно с директора на Casa College г-н Янис Савериадrс, беше прието за разговор от Негово Блаженство Хризостом II, главата на Кипърската църква.

2.1. В състоялия се разговор бяха изложени целите и задачите на бъдещото сътрудничество и съответното образование.

2.2. Негово Блаженство с внимание изслуша нашите общи планове и сподели, че Кипърската архиепископия също има намерение да открива висше духовно училище, което да обучава в степен „бакалавър”. В този смисъл той гледа с разбиране на начинанието ВТУ и Casa College за обучение в степен „магистър”. Относно бакалавърската програма по богословие на ВТУ Негово Блаженство сподели, че няма нищо лошо в това кандидат-студентите да имат избор.

2.3. В разговора с Негово Блаженство беше споменато, че обществата в нашите две страни и духовното им състояние са различни, особено в България, с оглед на насилствената секулазация и атеизация на българския народ. Поради тази причина у нас богословските факултети подготвят специалисти не само и изключително като кадри за БПЦ, но и за обществото като цяло.

2.4. В духа на тези разсъждения ясно беше дадено да се разбере, че двете школи в Кипър няма да си съперничат, а ще се взаимодопълват.

3. Като знак за голямото внимание след официалната среща Негово Блаженство ни покани на обяд.

4. По отношение на коментара на „Двери”, че „през последните години в много поместни православни църкви започна да се поставя въпросът за липсата на връзка между висшето богословско образование и съответната поместна църква, критикуват се становища на православни учени и преподаватели като отклоняващи се от православното учение, но църквата няма възможност да санкционира това явление заради автономията на висшето университетско образование” смятам, че нещата се изкривяват. Коментарът очевидно не отразява съвременното състояние на отношенията Църква – богословски школи в Румъния, Сърбия, Западна Европа, а дори и в Русия. За последното получихме уверение лично от митрополит Иларион Алфеев при гостуването му във ВТУ в края на миналата година.

В заключение уверяваме колегите от „Двери”, че можеха да получат тази информация директно от ПБФ, вместо от непроверени източници. По тази тема, както и по всяка друга, вратите ни остават отворении.


Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/946w8 

Разпространяване на статията:

 

 

И рече старецът...

Смирението е единственото нещо, от което имаме нужда; когато има други добродетели, човек все пак може да падне, ако няма смирение; със смирението обаче човек не може да падне.

Герман Атонски Стари