Мобилно меню

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (25 Votes)

/imG 20141022 043737Обичаме такива изрази заради тяхната символика. Дори на руски има песен „С чего начинается Родина?”, с което имат предвид Далечния Изток на Русия, където е разположен и остров Сахалин. За този остров и за нещо трагично, което се случи там преди повече от 8 месеца, ми е думата.

На 9 февруари т. г. в Двери, часове след ужасното събитие, беше поместена потресаващата новина за жестоко убийство на мирни хора в катедралния храм „Възкресение Христово” на гр. Южно-Сахалинск, седалище на Сахалинската и Курилска епархия. Убийство, непредизвикано от нищо, поне от страна на пострадалите и на останалите хора в храма, където се извършвала светата литургия в неделния ден. Непредизвикано и необяснимо за всички онези, които са го преживели. Води се все още следствие, но не в Сахалинския областен съд, а на по-горно равнище.

/imG 20141022 044616Вярващите в този далечен край, възстановяващ се след убийственото болшевишко „цунами”, погубвало народа и страната в продължение на десетилетия, вече подготвят книга със спомени за убитата монахиня Людмила, чийто роден син е местен йеромонах – о. Филарет. По съветите на добрия си архиепископ Тихон Южно-Сахалински и Курилски миряни и клирици се стремят с молитва да преодолеят мъката си и да усилят работата си за развитие на духовния живот и постигане на спасение на душите си. Засега в катедралния храм само дупката в шперплата, стоял зад простреляната икона на св. Богородица, напомня за онзи трагичен случай. И свидетелства, че дори и там, където започва денят, може да има дълбок мрак в нечии души. А неговото прогонване е обща задача на всички ни.

Няколко думи за острова и неговия архиерей:

Остров Сахалин е близо до зоната в Тихия океан, откъде се брои, че започва денят на Земята. Разположен на север от Японските острови, той векове наред е бил място на заточение и каторга. Днес се развива постепенно заради откритите нефт и газ, но пък поради голямата си отдалеченост от столицата (на 9 часа със самолет от Москва!) в него хора с висше образование идват обикновено заради материалните насърчения, които правителството им осигурява. След 1917 г. са разрушени 20-ината дървени православни храмове на острова. През 1989 г. властите (още под опеката на КПСС) разрешават да се открие един скромен храм в едноетажна къща в промишления район на гр. Южно-Сахалинск. Посветен на св. Ксения Санктпетербургска, той веднага става средище на духовен живот, докато постепенно се построят нови храмове в града и по острова. Понеже не могат да се съберат всички вярващи в храма (той трудно побира повече от 50-ина души), отварят прозорците и десетки, понякога и стотици хора, събрани около храма, слушат богослуженията. Този скромен храм и днес събира вярващи не само от бедния работнически квартал, но и от целия град.

Архиепископ Тихон е по-голям роден брат на предишния Сахалински еп. Даниил, сега архиепископ на Архангелска епархия. По професия електроинженер, Виктор Доровских двадесет години работил по професията си. През 2003 г. е постриган от брат си за монах, а като йеромонах и архимандрит служи в Южно-Сахалинск. Завършил после богословие в православния св. Тихоновски хуманитарен университет в Москва и през 2010 г. е ръкоположен за епископ, като същевременно е назначен на мястото на брат си епископ Даниил. Скромен и трудолюбив архиерей, архиепископ Тихон продължава с усърдие и жертвеност да развива основаната едва през 1993 г. епархия, за която сподели преди дни пред кипърски архиерей: „Вашата епархия е на 20 века, а моята едва на 20 години, но делото ни е едно и нека се молим Бог да възпълва нашите недостатъци, за да водим Божия народ по пътя на спасението”.


Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/98dcq 

Разпространяване на статията:

 

 

И рече старецът...

Знанието на Кръста е скрито в страданията на Кръста.

Св. Исаак Сирин