Мобилно меню

4.5 1 1 1 1 1 Rating 4.50 (32 Votes)
1_1.jpgОт свещеническата конференция, свикана в три дни преди 1 април във Видин, и от апела на духовния надзорник става ясно следното:

За митрополията:

1. Налице е досегашно бездействие по въпроса за финансовото състояние на свещениците, което е критично, и повечето свещенослужители са на самоиздръжка. По този въпрос досега не е направено абсолютно нищо, тъй като по думите на духовния надзорник едва сега се прави „първата крачка към стабилизиране на финансовия проблем, засягащ живота на духовника, неговото семейство“. Досега въобще не е имало „вътрешна финансова организация по сформирането на свещеническата заплата“, нито „фонд работна заплата“!

2. Сухо, бюрократично и враждебно третиране на свещениците, произтичащо от заплахите, че  „ако свещенослужител дръзне да нарушава и не се подчинява на предприетите изисквания, ще бъде отстраняван или преназначаван в друга енория. Няма да се взема под внимание ходатайството на трети лица, както и различни подписки в подкрепа на свещенослужителите. Всеки нарушител ще бъде строго наказван.“

3. Води политика на конфронтация между пастири и пасоми, подстрекавайки миряните „да сигнализират в канцеларията на катедралния храм „Св. вмчк Димитър Солунски”, гр. Видин, където се помещава Духовният надзорник“, ако свещениците им вършат нарушения.

За свещениците:

1. Свещенослужителите не са провеждали „църковно и обществено служение“, понеже има призив вече да започнат да го провеждат!
2. Имало е „порочната практика да се внасят нецърковни свещи от свещениците и църковните настоятелства“.
3. Храмовете в двете околии не са били винаги отворени в неделни и празнични дни.
4. Не е имало уеднаквени църковни такси – треби (т. е. всеки си е взимал, колкото си иска или колкото са му давали?).
5. Свещениците не са заработвали своята заплата, понеже не са участвали „дейно в църковния и обществения – културно-просветен живот“ (странно противоречие, понеже в същия текст се утвърждава, че свещениците въобще не са имали заплата. Но за да „не я заработват“, значи все пак са я имали? Или?).
6. Не са организирали „църковни богослужения и социални дейности, чрез които да се предизвика доверие към духовенството и Църквата“, понеже тепърва трябва да го правят, според апела на духовния надзорник.
7. Храмовете са били мръсни, непривлекателни и неуютни, та едва след апела трябва „да се почистят и да се приведат в благолепен вид, който да не отблъсква вярващите и посетителите“.
8. Свещенослужителите не са проявявали „благо и духовно отношение към вярващи и невярващи“.

За миряните:

1. Не са посещавали храма и богослуженията.
2. Не са се грижили за издръжката на свещенството си.
3. „Наблюдава се едно недуховно, нехристиянско, а даже и нечовешко отношение към покойниците. Извършват се погребения без свещеник.“ Покойниците са били погребвани „като животни – хвърлени някъде там“!
9. Пилеели са средства за „задоволяване на насъщните си нужди“.
10. „В момента Църквата не може да има и социална дейност, защото постоянно е ощетявана, ограбвана и крадена“ (тази точка, изглежда, трябва да се отнася и към изводите за свещенството).

Ето и предложените мерки за преодоляване на целия този абсурд, който и криза не може да се нарече:

1. „Уеднаквяват се“ църковните такси. Венчание - 70, кръщение - 60, погребение - 50, панихида и водосвет - по 25. Това само за свещеник, останлите разходи са си отделно. Но нещо не стана ясно: като се уеднаквяват, намаляват ли се или се увеличават? Не се казва, как е било досега, а това е много важно да се знае.

При всички случаи обаче тези такси няма да привлекат никого в храмовете, освен ония, за които 70, 60, 50 и 25 лв. не са от значение. А те са: заможната средна класа (каквато в този край на България вече почти няма), малкото почтени бизнесмени и повечето мутри. Е, за кого са тия такси? И как бедните хорица няма да си погребват починалите без свещеник, та отгоре на това трябва да слушат и търпят издевателствата и цинизма на „духовния надзорник“, че не уважавали човешкото достойнство на покойниците си!

2. Сменя се цветът на свещите – от традиционно жълтеникави (така е и според Устава на БПЦ, ако не се лъжа) във Видинска епархия те ще бъдат вече бели! И „ако от 1 април гражданите на Видин и двете духовни околии забележат, че свещенослужител предлага нецърковни свещи с друг цвят, а не бели“, както вече цитирахме, те се насърчават да наклеветят своя свещеник и църковно настоятелство пред Духовния надзорник!

Но добре, наистина, че тази гениална мярка се прилага от 1 април, та поне да мине като нескопосана първоаприлска шега. Защото и дете би се сетило, че в тези сурови времена най-лесното нещо е да се произведат бели ментета. Всяка ромска еднолична фирма би го направила с радост, по всички стандарти на пазарната икономика.


Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/kq6py 

Разпространяване на статията:

 

 

И рече старецът...

Знанието на Кръста е скрито в страданията на Кръста.

Св. Исаак Сирин