Мобилно меню

4.3428571428571 1 1 1 1 1 Rating 4.34 (35 Votes)
1_100.jpgКазвам се Георги Маргаритов – православен християнин от град Кърджали. Позволявам си, лично от мое име, да навляза по-подробно в проблема - храм „Св. Йоан Предтеча”, град Кърджали. Това, което се публикува по медиите, в никакъв случай не запознава миряните с истината за този храм. Очакват митрополит Николай да вземе решение по въпроса. Нали всички досегашни решения са негови (включително и заключването на храма).
Събитията по хронология:

1. Храм „Св. Йоан Предтеча” е паметник на културата и бившият министър Ст. Данаилов предоставя храма за 10 г. на БПЦ. Митрополит Николай отказва.

2. След съответна договорка същият министър вече се съгласява да предостави храма за вечни времена на БПЦ. Митрополит Николай тържествено приема. Чудесно, стига помислите да са чисти и в полза на миряните.

3. До този момент храм  „Св. Йоан Предтеча” се обслужва от о. Боян – председател на храм „Св. Успение Богородично”, кв. Гледка. Митрополит Николай освобождава о. Боян от задълженията му към храм „Св. Йоан Предтеча” и  назначава о. Ангел за свещеник в новия храм.

4. Само няколко дни след назначението на о. Ангел, митрополит Николай назначава за председател на храм „Св. Йоан Предтеча” о. Петър – енорийски свещеник в гр. Кърджали и служещ в храм „Св. Георги Победоносец”. О. Петър е известен с топлите си връзки с бившия министър Ст. Данаилов, Димчо Михалевски (бивш зам. министър) и изобщо с партията БСП и местните структури на ДПС. Спомнете си „Г-н Станишев, Вие сте пич”.

Правите ли връзка между предаването на храма на БПЦ и назначението на о. Петър?

5. След назначението о. Петър сменя касите за дарения и заключва храма. Недоволни от това, миряните престават да посещават този храм, а требите вече съвсем липсват. О. Ангел остава на пейките пред храма.

О. Петър се обявява за игумен, защото храмът щял да бъде манастир.

Нищо лошо, но всеки християнин знае, че игумен се избира от черното духовенство.

6. Миряните от гр. Кърджали и кв. „Веселчане” (квартал, в който българите са над 90%) не са съгласни с действията на о. Петър, имайки предвид неговия неблагочестив начин на живот като духовник. Започва събирането на подписки и изпращането им до Митрпополията. Изпратени са, може би, 4 или 5 от различни инициатори, както и много писма от миряни.

На всички тях отговор няма. Последната подписка е изпратина и до Светия Синод, и до всички Митрополии.

7. О. Ангел не издържа на напрежението и подава молба за освобождаване от задълженията си на свещеник в този храм.

Всичко това - от началото на мeсец август до днес.

Какъв отговор можем да очакваме от Митрополията? Та нали всички тези решения са на митрополита.

Всички желания да се срещнем с нашия митрополит останаха напразни. Нито по телефон, нито чрез секретар или протосингела е възможна среща с Негово Високопреосвещенство Пловдивския Митрополит Николай.

Братя и сестри, благочестиви християни, ако досега обезбългаряваха тези райони, то вече и духовно не се интересуват от малкото християни, останали тук.

Като отговор на о. Петър за нерентабилността по отношение на финансови приходи в църквата и оттам заключването й, искам да кажа, че храмът Господен е храм за молитва, а не търговско дружество. А посещението на миряни и липсата на треби в „Св. Йоан Предтеча” престанаха след назначаването на о. Петър.

Бог да пази православния Български народ!

Това писмо го изпращам на Вас, защото този проблем за нас, миряните от Кърджали, е много важен. В този т. нар. смесен район с подобни духовници и такива решения на Митрополията се губи вярата в светото православие – вяра, която ни е запазила като народ през всичките векове до днес. Няма към кого повече да се обърнем за съдействие. Ако желаете, публикувайте го.

Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/kqurd 

Разпространяване на статията:

 

 

И рече старецът...

Знанието на Кръста е скрито в страданията на Кръста.

Св. Исаак Сирин