Мобилно меню

4.6666666666667 1 1 1 1 1 Rating 4.67 (21 Votes)

/imageАрхим. Виктор (Мутафов), бивш протосингел на Русенска епархия, е новият представител на БПЦ при Румънската патриаршия. Той е изпратен в Букурещ на мястото на предишния български свещеник там прот. Йоан Иванов. Няма официална информация, кога е станала смяната на духовниците и защо се е наложила.

В началото на март о. Виктор се е срещнал с Антон Канчев, председател на Федерацията на българските общности в Румъния, който е поискал от духовника да състави план на богослуженията на български език, за да могат да бъдат посещавани от нашите сънародници. Г-н Канчев е отбелязал, че богослужението на роден език спомага за събирането и консолидирането на българите в румънската столица. О. Виктор обаче е заявил, че не може да предостави такъв план, тъй като все още не е получил храм, в който да извършва богослужение на български. Така на практика се обезсмисля и присъствието на български църковен представител при Румънската патриаршия, след като на него не му е осигурен храм, където да се събират сънародниците ни. В същото време живеещи в Букурещ българи, преживели отнемането на българския храм преди години, смятат, че е необходим по-голям натиск върху румънските църковни власти за получаване на църква, но се опасяват, че о. Виктор не е в състояние да окаже такъв натиск. Същевременно от Св. Синод на БПЦ не се прави нищо по въпроса. Нашият духовник е изразил становище, че е необходимо българската църковна общност в Букурещ да работи за построяването на български храм, в който да се извършват богослужения на роден език. Но не е ясно какво ще се прави през това време.

Българската църковна общност в Букурещ има своите многогодишни традиции и здрави основи. Те обаче бяха разтърсени през 2009 г., когато им беше отнет храмът „Св. Илия”. В него от 1954 г. се събираха българите в румънската столица, той беше центърът на техния духовен живот, място, където общността се събираше. Мотивът на румънските църковни власти беше, че храмът е предоставен на българите временно, докато си построят своя църква. Въпреки усилията на дългогодишния енорийски свещеник о. Петър Тотев, на Св. Синод, Външно министерство и дирекция "Вероизповедания", на енориашите в Букурещ, храмът е отнет и общината разпръсната. О. Петър замина за Ню Йорк, САЩ, където служи в митрополитската катедрала „Св. Кирил и Методий”, а изпратеният след това свещеник в Букурещ не успя да възстанови общината. Липсата на храм като средище на духовния живот се оказва голяма пречка за консолидирането на българите. Новият представител на БПЦ в Букурещ, архим. Виктор, е заявил, че няма да може да се посвети изцяло на новото си служение, а ще остава в Букурещ само 2-3 дни в седмицата, тъй като бил зает със следване в Софийския университет.

В миналото българската църковна общност в Букурещ е разполагала със свои имоти, сред които е бил възрожденският храм „Св. Кирил и Методий” (осветен 11 май 1869 г.) и едноименното българско училище. По-късно те са им били отнети от румънските власти, а в замяна им е предоставен за ползване храмът „Св. Илия”. След като Румънската патриаршия си взе обратно църквата през 2009 г., българското външно министерство отново поиска от румънската държава да даде в замяна друг парцел в столицата, където да се построи нов български храм, но това искане не беше удовлетворено. Румънският патриарх Даниил от своя страна беше обещал пред български митрополити, че ще помогне за предоставянето на общински или държавен терен за такъв храм, но и той не удържа на думата си.

В сайта на Св. Синод на БПЦ за съжаление няма информация по тези въпроси.

Още по темата:

Българската православна общност в Букурещ протестира срещу отнемане на права и имоти

Българите в Букурещ служат пред заключените врати на храма (фоторепортаж)

Предаване ключовете на българския храм „Св. пророк Илия” в Букурещ (фоторепортаж)

Румънската патриаршия няма да преговаря за българския храм в Букурещ


Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/9498w 

Разпространяване на статията: