На древния арамейски език – езика, на който е говорил Иисус Христос - вместо “Отивам в Йерусалим” казвали: “Изкачвам се в Йерусалим.” И не само, защото градът е съграден върху хълм, който настина трябва да бъде изкачен. Казват, че Йерусалим, е мястото, където човек е най-близо до Бога. А приближаването към Него винаги е свързано с човешкото извисяване – едно непрестанно изкачване на душата, нагоре и нагоре – към Създателя. Затова Йерусалим не е просто един от многобройните туристически маршрути по света. От стари времена идването тук се означава само с една дума – поклонение.
По всяко време на годината човек може да направи своето “изкачване” в Светия град. Но ако настина иска да съпреживее последните земни дни на Спасителя и Неговото Възкресение, най-подходящото време за поклонение е Страстната седмица и Великден. Естествено, този период има и недотам привлекателна страна – градът е претъпкан от поклонници. Блъсканицата и шумотевицата са несравнимо по-големи от другите дни в годината, но само тогава човек може да стане свидетел на толкова интересни неща, които се случват само по Възкресение Христово. И особено, ако е за православния Великден – тогава, следобед на Велика събота в църквата на Божи гроб слиза благодатният небесен огън – едно чудо, което продължава да става вече 2000 години.
Старият Йерусалим, основан от цар Давид преди повече от 3000 г., се издига върху карстово плато. Ако човек го гледа от долу – от източното подножие в долината Кедрон – добива наистина усещането за град, който се извисява в небето. Неслучайно християнските химни възпяват земния Йерусалим като предобраз на Небесния Йерусалим – т. е. Божието царство. Старите крепостни стени, издигнати в библейски времена, преправяни и доизграждани от римляни, византийци, араби, кръстоносци и османци, са прорязани от седем порти. Шестте от тях са отворени денонощно. Седмата е зазидана - Златната порта. По времето на Иисус тя е главният вход на града откъм изток. През нея, яздейки магаре, влиза Спасителят, посрещнат възторжено с палмови клони и възгласите: “Осанна! Благословен е идещият в името Господне!” През същата тази врата, през 628 г. византийският император Ираклий решил да влезе триуфално, облечен в блестящи одежди, яздейки кон – завръщайки се от победоносен поход срещу Персия. По време на този поход владетелят успял да възвърне от плен и да донесе обратно в Йерусалим великата светиня – Христовия кръст, открит от императрица Елена през IV в. и обкован със злато и скъпоценни камъни, който персите заграбили при оплячкосването на светия град през 622 г. Естествено императорът смятал, че има право да увенчае така бляскаво победата си над Персия. Но когато триумфалното шествие стигнало до Златната порта, конят на Ираклий се спрял като прикован и отказал да върви. “Не тъй носеше кръста си нашият Спасител” – упрекнал императора тогавашният йерусалимски патриарх Захарий. Тогава Ираклий свалил бляскавите одежди, събул се бос и пешком внесъл в Йерусалим през Златните врата Христовия Кръст.
Според едно предание след това Ираклий заповядал да зазидат портата – щом като през нея минал Светият Кръст, никой друг не трябвало повече да тъпче мястото с нозете си. Според друго предание Златната порта била зазидана чак по времето на султан Сюлейман Велики – от суеверие – за да не се сбъдне вярването на християните, че в Съдния ден през тези порти ще влезе отново Спасителят. И тъй като евреите все още очакват Месия, пред Златната порта е най-скъпо струващото гробище в света. Богати евреи от цял свят плащат хиляди, за да бъдат погребани точно тук – те вярват, че в Деня на Страшния съд ще бъдат възкресени най-напред юдеите, погребани пред Златната порта.

Точно срещу Златната порта, от другата страна на долината Кедрон е Гетси
манската градина – по времето на Иисус тя е била осеяна с маслинови дръвчета и кипариси, с малки карстови дупки, в каквито вероятно са смятали да пренощуват Иисус и учениците Му след Тайната вечеря. Подобна атмосфера днес има градината на тукашния руски манастир “Св. Мария Магдалина”. Под него е “Църквата на всички нации” – католически храм. Издигнат е над скалата, край която Иисус отправя последната Си молитва преди залавянето. Наблизо е станало и предателството на Юда. Особено мистична е Гетсимания на свечеряване, когато поклонническият поток е отшумял и вечерната тишина потапя човека в драматизма на нощта, когато Иисус е предаден и заловен.

В Гетсимания е и друга светиня – гробът на света Богородица. Над него е издигнат храм и голямо стълбище ви сваля в наоса, където е каменното ложе, приело тялото на Божията Майка. На това място, след като е погребана от апостолите, тялото й се възнася на небето и отново е съединено с душата й. Зад гроба, който едновременно е и църковен олтар, върху специален постамент е иконата “Св. Богородица Йерусалимска” – същата, която гостува у нас през 2000-та година и предизвика невероятен наплив от вярващи.
Най-вълнуващият за християните маршрут в Йерусалим безспорно започва при някогашната римска крепост Антония – до Лъвската порта, северно от Златната. По времето на Иисус това място е извън очертанията на еврейския Йерусалим. Тук след бичуването на Спасителя Пилат оправдателно си измива ръцете и Го осъжда на смърт чрез разпъване. На това място се издига храм, в чийто купол е изобразен голям трънен венец – спомен за Христовите страдания. От тук тръгва “Виа долороса” – Пътят на Страданието или Пътят на

“Пътят на Страданието” свършва в църквата на Божи гроб. Обикновено поклонниците най-напред се спират на “Плочата на помазанието”, която е точно срещу входа. Но за да извървите целия кръстен път на Спасителя, трябва първо да се отбиете в дясно от входа. Малка вита стълба ще ви изкачи на Голгота - възвишението, където е разпънат Иисус. Тук са 11 и 12 спирка от “Виа долороса”. Преди 2000 години мястото е било извън Йерусалим, в непосредствена близост до стените му. От далече скалистият венец на хълма приличал на човешко чело и затова го наричали Голгота – т. е. лобно или челно място (на старославянски лоб е чело). За да разберете колко е бил висок хълмът трябва да слезете до арменската църква и да се изкачите обратно – тук преди две хилядолетия е било подножието на хълма.
Стъклена витрина покрива къс разцепена скала от Голгота – евангелието разказва, че когато Иисус издъхва на кръста, земята се разтресла и скалите се напукали. До тази скала е мястото на най-великата жертва в историята на човечеството. Поклонникът коленичи под малък олтар и може да докосне скалата, в която е стоял забит кръстът с разпънатия Христос. Точно тук невинната кръв на Спасителя попила в земята, за да обнови света от недрата му. Под хълма Голгота в далечни библейски времена е погребан Адам – Христовата кръв достигнала черепа му и така първите хора били опростени, а човешкият род – изкупен.
След Голгота друга стълба ви връща на “Плочата на помазанието” – тук съгласно древния юдейски обичай тялото на Иисус е помазано с благовония и завито в бял плат. След което е пренесено и положено в изсечена наблизо скална гробница. Няколко метра след Плочата – в ляво от входа – и вие сте пред заветната цел на поклонника християнин - Божи гроб!
Евангелието разказва, че Иисус е погребан набързо в скална гробницата, която Неговият сподвижник Йосиф Ариматейски бил предварително приготвил за себе си. След разоряването на Йерусалим от римляните през 70 г. Голгота и Гробът Господен постепенно били затрупани. Едва през IV в., след като царица Елена прави експедиция, за да открие кръста и гроба на Христа, двете светини са разкрити отново и превърнати в храмове - преустроявани и съединени впоследствие. Църквата на Божи гроб всъщност представлява един огромен храмов комплекс, побрал под общ покрив хълма Голгота, Гроба Господен и храмовете на различни християнски изповедания – православни, католици, арменци, копти. Бурната история и човешкият стремеж към благоукрасяване на тези най-велики християнски светини са запазили много малко от автентичността им. И все пак, вълнението е неописуемо…

Преддверието на Божи гроб е миниатюрен параклис, наричан Църквата на ангела. По средата има малък олтар, в който е вграден къс от камъка, закривал гробницата. Върху този камък жените, дошли да помажат тялото на мъртвия Иисус в неделната сутрин, видели да седи ангел. От този камък той възвестява на човечеството великата вест – “Христос Възкръсна! Защо търсите Живия при мъртвите, няма Го тука?!” Върху олтара в църквата на Ангела всяка нощ се отслужва света литургия. Първи да сторят това имат право православните – православното богослужение започва в полунощ и завършва към 3 сутринта. След това идва ред на католическата литургия, после арменската и т. н. От преддверието се влиза в също толкова малко помещение – тук през пролетта на 33-та г. мистично, непостижимо за човешкия ум става тайнството, възвестено от ангела – духът побеждава материята, вечността - тлението. Спасителят възкръсва! Каменното ложе, върху което е лежало тялото на Бога и където три дни след разпятието Той възкръсва, е скрито под плочи от бял мрамор. Над него горят кандилата на всички вероизповедания, стопанисващи Божи гроб. Ако в храма има много поклонници, човек има не повече от минута, за да коленичи и да се концентрира в молитвата си. Но и това не е малко, защото се е докоснал до нещо, до което се е докосвал Самият Бог – гроба Му, от който продължава да извира Божията любов и да събира човешката надежда.