Мобилно меню

4.9166666666667 1 1 1 1 1 Rating 4.92 (12 Votes)
2_5.jpgПървият училищен звънец удари вчера и в Българското неделно училище в Солун. Школото, в което ще се обучават 30 българчета, родени в гръцкия град, е създадено миналата година под егидата на Зографския манастир и ползва помещения, собственост на монасите от Света гора и оборудвани изцяло от Община Банско във възрожденски стил. Радостно е, че училището вече е официално признато от българската държава.

На тържеството по случай първия учебен ден там присъстваха кметът на Банско Александър Краваров и секретарят на общината Веселинка Дурчова, които пристигнаха в Солун с много подаръци на учениците.
 

Архимандрит Амвросий от Зографския манастир отслужи тържествен водосвет и заръча на децата да учат българския език и да обичат България както монасите от Света гора. „Обичаме България и се радваме от сърце, че като дарихме този етаж от сградата, можахме да услужим на България. Тук, освен българския език ще се преподава и православната вяра, която ни прави благочестиви”, каза о. Амвросий, който предложи за поклонение св. мощи на св. великомъченик Георги и св. Мария Магдалина. Високопоставеният свещеник изказа и специална благодарност за помощта на кмета на Банско. 

Българското неделно училище, за чието създаване са били нужни цели 6 години, има за цел да се превърне в притегателен център за българските деца в Гърция в Солун и в Северна Гърция. Само в Солун в момента живеят повече от 10 000 българи, а в Северна Гърция те са около 100 000. „Когато влизам през вратата, все едно влизам в България и границата изчезва. А когато отворя вратата на стаята, в която през февруари подредихме специален кът на Банско, вече съм си у дома”, каза родената в Добринище Йорданка Бачева, която от 7 години живее в Солун и преподава български език. С бански корен е и още една от общо трите преподавателки - Диляна Джуровенска. Директорката Елза Цакири, която от 20 години живее в Гърция, е от Монтана.

От Община Банско обещаха пълна подкрепа на училището, а директорката - да доведе малките от Солун на екскурзия в зимния курорт. Целта е децата да се докоснат до истинската България.

"Помещенията, предоставени от манастира за учебните дейности, бяха тесни, за да поберат всички присъсващи на откриването - деца, родители, монаси на българската светогорска обител, учители, както и официални лица", отбелязва нашият кореспондент от Солун и уточнява, че на откриването на учебната година са присъствали още редица официални лица, освен игумена на Зографския манастир и председател на училищното настоятелство, който специално е отишъл в Солун от Благоевград, където придружаваше мощите от Зограф, донесени за поклонение в България. Сред официалните лица на откриването са присъствали г-н Лъчезар Иванов, временно управляващ Генералното консулство на Република България в гр. Солун (предстои смяна на досегашния генерален консул Пламен Иванов - б. р.), г-жа Надежда Радева, пълномощен министър и дипломат в ГК, г-н Георги Георгиев, консул по културните въпроси.

В училището се преподават предметите: Български език, Родинознание, Вероучение и др. по утвърдени програми на МОМН. От тази учебна година ще се въведат и други извънкласни предмети. Сформирани са групи за напреднали и начинаещи, съгласно степента на владеене на езика. Все още се осъществява прием на нови ученици.

Учители по вероучение са българските богослови г-жа Евгения Борисова Комарова-Казиола (възпитаничка на Богословския факултет на Софийския университет "Св. Климент Охридски" и сега докторант в БФ на Солунския Аристотелев университет) и г-н Радослав Любомиров Томов (завършил Пловдивската духовна семинария и богословие в Солун).

За повече информация: http://www.bnuzograf-gr.com/




Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/339c3 

Разпространяване на статията: