Мобилно меню

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (20 Votes)
1_8.jpgНиколаос Сарис, 30-годишен гръцки аспирант, работещ по проект на Британската библиотека, откри неизвестен по-рано фрагмент от т.нар. Синайски кодекс - най-ранният запазен ръкопис със свещените текстове на Стария и Новия завет. Младият учен е разглеждал снимки на няколко ръкописа в библиотеката на манастира "Св. Екатерина" на Синай, с които са били подвързани книги, изготвени от двама синайски монаси през ХVІІІ век. През вековете е била разпространена практика в манастира да се използват вторично ръкописи върху животинска кожа поради трудността да се намират нови в този район.

Синайският кодекс е най-старият достигнал до днес ръкопис на Библията, написан на гръцки върху пергамент и датиран ок. 350 г. след Христа. Безценната книга е разделена между четири институции, сред които Синайският манастир "Св. Екатерина" и Британската библиотека, която притежава най-голямата част от ръкописа. Сарис е работил по проекта на Британската академия по дигитализация на Кодекса и затова бързо е разпознал гръцките букви на ръкописа върху подвързиите на новите книги. "Беше изключително вълнуващ момент - казва младият изследовател. - Започнах да сравнявам височината на буквите и разстоянието между тях и бързо установих, че пред нас стои непознат фрагмент от Кодекса. Обадих се на отец Юстин, библиотекаря на манастира, и го помолих да види фрагмента. Казах му, макар че шансът да се открие нова част на кодекса е един на милион, по-добре да го проверим, отколкото да го подминем".

Смята се, че фрагментът е от началото на глава 1 на книгата на Иисус Навин, 10 стих. Откритието е много важно, тъй като в същата библиотека има още 18 книги, правени и подвързвани от същите двама монаси. В момента Синайската библиотека не разполага с лаборатория, в която да се извърши внимателно отделяне на подвързиите, така че да не увредят оригиналните фрагменти, но се очаква в бъдеще да бъде изготвена такава.

Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/339fq 

Разпространяване на статията: