В деня на св. апостоли Петър и Павел в български храм „Св. Амвросий Медиолански“ в Милано беше отслужена св. Литургия от прот. Васил Василев, който обгрижва духовно Българската църковна община там. Сънародниците ни от Милано и околностите се събраха в храма, за да отбележат заедно празника. В проповедтата си о. Васил припомни подвига и служението на св. апостоли и подчерта важността на това да разбираме Божието слово и да го прилагаме с мъдрост във всекидневието си и в житейските изпитания. В края на службата свещеникът обяви новата инициатива на Българската православна църковна община: откриването на библиотека в храма. Тя ще предоставя безплатно както църковна, така и художествена и детска литература за всички българи в Милано и околността.
Целта на инициативата, която стартира с благословението на Западно- и Средноевропейски митрополит Антоний, е да обогати знанията на българите за Християнската църква, да спомогне за укрепването на вярата, за разширяването на културния хоризонт и личностното израстване на сънародниците ни и на техните деца. С откриването на библиотеката църковната община се надява храмът да стане средище за духовен и културен живот, защото винаги духовността и знанието са били свързани, каза о. Васил при представянето на инициативата. Фондът на библиотеката ще се допълва от православни и художествени заглавия, справочници, енциклопедии, периодични издания и др.
Първите дарения са от личните библиотеки на прот. Васил Василев и Мария Маринова. Желаещите да направят дарения за библиотеката могат да пишат на имейл: info@chiesa-bulgara.it.