Мобилно меню

4.9490909090909 1 1 1 1 1 Rating 4.95 (275 Votes)

kuraevРуското министерство на правосъдието актуализира регистъра на „чуждестранните агенти“, като включи в него и богослова Андрей Кураев. В изявление на Министерството на правосъдието се казва, че почти всички лица и публикации, включени в регистъра на „чуждестранните агенти“, се противопоставят на „специалната военна операция“ (както руските власти наричат пълномащабното нахлуване на руските войски в Украйна).

Основанията за решението са следните: „А. В. Кураев разпространява неточна информация за решенията, взети от държавните органи на Руската федерация, и за провежданата от тях политика, като се противопоставя на специалната военна операция в Украйна. Участвал е в създаването и разпространението на доклади и материали на чуждестранни агенти сред неограничен брой лица. Участвал е като респондент в информационни платформи, предоставяни от чуждестранни структури, пребиваващи извън Руската федерация“.

Дякон Андрей Кураев е един от най-често цитираните духовници в медиите. През август 2022 г. той беше глобен с 30 000 рубли по обвинение в „дискредитиране“ на руската армия заради антивоенен пост в социалните мрежи. През април 2023 г. патр. Кирил го лиши от църковен сан. През октомври известният руски богослов напусна Русия и се установи в Чехия.

„Чуждестранен агент“ в настоящия момент в Русия е клеймо, поставяно официално от властта на физически лица и организации, които са „политически неблагонадеждни“ и са критични към режима на Путин. Най-често за такива са обявявани журналисти и медийни проекти, които са длъжни да обявяват преди всяко свое публично изказване, че са „чуждестранен агент“ (иноагент). Всеки човек, обявен за „иноагент“, е длъжен да го съобщава предварително при всеки контакт с общински или държавни власти.

За първи път този начин за контрол над опозицията е въведен през 2012 г., първоначално като изискване към неправителствените организации да обявяват своето чуждестранно финансиране. Много бързо законът придобива репресивен характер и днес той е равнозначен на политически нелоялен гражданин. След началото на руската война в Украйна за „чуждестранни агенти“ са обявени редица публични фигури, културни дейци, музиканти и общественици в Русия, които са против войната. Заедно с дякон Андрей Кураев в новия списък на политически неблагонадеждните е включен и известният руски аниматор Олег Куваев, автор на анимационната поредица „Масаня“. Към лятото на 2022 г. броят на лицата и организациите, обявени за „чуждестранни агенти“ в РФ, нарасна многократно, като вече не е нужно „агентът“ да получава чуждестранно финансиране, а е достатъчно само да бъде „под чуждестранно влияние“ и да има „убеждения, повлияни от чужбина“.

„Чуждестранните агенти“ не могат да преподават в училища и университети, да работят на държавна служба, да бъдат членове на избирателни комисии и организатори на публични събития, включително протести. Информационни материали, създадени от „чуждестранни агенти“, не могат да се разпространяват сред деца.

Бившият протодякон на РПЦ Андрей Кураев коментира своето обявяване за „иноагент“ така: „Най-важната причина в това решение все още не е посочена. Аз наистина се намирам под влиянието на чуждестранна книга. Тя се нарича Евангелие“.

Преди две седмици той съобщи, че от Московска патриаршия са подали искане до Министерството на правосъдието да го обявят за „иноагент“, но тогава от патриаршията отрекоха тази информация.


Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/d8qfp 

Разпространяване на статията: