Мобилно меню

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (32 Votes)

neoi mitropolitesПо време на редовната октомврийска сесия на Светия Синод на йерархията на Гръцката църква (т.е. на всички около 80 епархийски митрополити) тази седмица бяха разгледани и решени много въпроси, сред които бяха попълването на свободните митрополитски катедри и избирането на седем нови епископи. През месец август т. г. чрез подаване на оставки от много възрастни митрополити бяха освободени митрополитските катедри на Солунска, Леринска (на Флорина по гръцки) и Парамитийска епархия. Очакваше се да подаде оставка и 93-годишният Митимнийски (на остров Лесбос) митрополит Хризостом, но той не го направи. Затова вчера се проведоха изборите на Солунски, Парамитийски и Лерински митрополит. В Двери отразихме отделно избора на Солунския митрополит Филотей (Теохарис) заради значимостта на епархията, а сега ще съобщим и за другите избори.

На вчерашното заседание йерархията (тя пряко избира бъдещите митрополити) избра първо Орейския епископ Филотей, главен секретар на Светия Синод, за Солунски митрополит и след това продължи с изборите на другите двама митрополити.

За митрополит на Парамития, Филятес, Гиромери и Парга (в Северозападна Гърция) беше избран архимандрит Серапион (Михалакис), първи секретар на Св. Синод. Роден през 1967 г. в град Мегара, западно от Атина, той завършва Богословския факултет на Атинския Каподистриев университет и е прекарал почти цялото си досегашно служение в епархията на Мегара и Саламин.

За митрополит на Лерин (Флорина), Преспанските езера и Еордеа (в Северна Гърция) беше избран архимандрит Ириней (Лафчис), протосингел на Александрополската епархия. Той е роден в Александропол (Дедеагач) през 1974 г., завършва Богословския факултет на Солунския Аристотелев университет и служи в Александрополска митрополия. Полага големи усилия за вътрешната и за външната (в Колумбия) мисия на Църквата, работи с деца и младежи, публикува редица книги по въпросите на църковната просвета и мисия.

Предстои в близките дни ръкоположението на избраните за митрополити архимандрити, а след това и тяхното въдворяване (интронизиране) в епархиите им.

βοηθοί επίσκοποι νέοιВчера и днес бяха избрани общо десет нови епископи (без епархии) на Гръцката църква. Те са предимно викарии на митрополити и носят титлите на древлепросияли епархии. Това са:

Епископът на Танагра Апостол (Кавальотис, роден в 1965 г. в гр. Елевторуполи, област Кавала), досега беше и ще продължи да бъде ръководител на представителството на ГПЦ при европейските институции в Брюксел.

Епископът на Салона Игнатий (Сотириадис, роден в 1961 г. в гр. Катерини), досега секретар на отдела за външноцърковни връзки.

Епископът на Талантио Епифаний (Карагеоргос, роден в 1971 г. в с. Триандеика, област Агринио, в западната континентална част на Гърция), досега протосингел на родната си Етоло-акарнанийската епархия.

Епископът на Теспиес Павел (Кицос, роден в 1967 г. в гр. Хрисополи, област Кавала), досега епархийски проповедник в родната си епархия.

Епископът на Скопелос Никодим (Евстатиу, роден в 1969 г. в гр. Халкида), досега протосингел на родната си епархия.

Епископът на Лакедемон Теофил (Манджавракос, роден в 1976 г. в с. Миртя, област Лакония), досега протосингел на родната си епархия на Спарта.

Епископът на Амфипол Христофор (Ангелопулос, роден в 1974 г. в гр. Кожани, Северна Гърция), досега протосингел на родната си епархия.

Днес, 10 октомври, гръцката йерархия продължи с изборите на следните епископи:

Епископ на Ставропигио Алексий (Псоинос, роден в 1963 г. в гр. Ареополи, област Лакония), досега протосингел на епархията на Глифада (крайбрежен квартал на Атина).

Епископ на Кариуполи Нектарий (Параскевакос), в последно време служител в канцеларията на Светия Синод.

Епископ на Фотики Нектарий (Мильонис), ефимерий в продължение на 55 години в известната ракова (онкологична) болница „Свети Сава“ в Атина.

Тези 12 архимандрити (двама избрани за митрополити и десет - за епископи) предстои да бъдат ръкоположени в близките седмици и да поемат служението си на архиереи.

Всички новоизбрани архиереи на Гръцката църква са хора освен с висше богословско образование също и с други университетски дипломи (второ висше), дори с докторати, владеят по няколко езика и имат богат опит както в пастирската си работа, така и в образованието – църковно и светско. Някои са специалисти по църковно и гражданско право, включително право на ЕС, по международни отношения, както и по междухристиянски и междуправославни отношения. Повечето от тях са на средна възраст, някои дори над 60 г. и епископското им звание е заслужено с десетилетна работа на Божията нива. Нека им пожелаем да продължат все така всеотдайно да служат на Бога и на Неговия народ.


Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/du8hc 

Разпространяване на статията: