Мобилно меню

4.0714285714286 1 1 1 1 1 Rating 4.07 (14 Votes)
1.jpgСериозен конфликт настъпи между гръцкото правителство и Света Гора относно огромното недвижимо имущество на монашеската република извън Атон. Вчера се състоя заседание на върховното ръководство на Света Гора (включващо освен представителите на 20-те манастира още и игумените им) в присъствието на управителя на Света Гора Георгиос Далакура, което реши, че Света Гора ще продължи да отказва да плаща общия данък за недвижима собственост, който представлява 0,1 % от стойността на недвижимото имущество на монашеската република извън Атон. Едновременно с това игумените решиха да декларират в данъчната служба недвижимата собственост, която притежава Света Гора, въпреки несъгласието на мнозина, че с това ще се скандализира общественото мнение в Гърция. Надделяха обаче опасенията, че отказът от деклариране на имуществото може да доведе до оспорване на собствеността върху него. Заседанието е минало под сянката на скандала с Ватопедския манастир, който е бил използван от правителствени среди като посредник в продажбата на административната сграда в Олимпийското село в Гърция.

За да демонстрират разочарованието си от натиска, оказван им от правителството, съборът реши да не изпрати светогорски реликви в Париж за изложбата, посветена на френското председателство на ЕС, какъвто ангажимент беше поела веншната министърка на Гърция г-жа Дора Бакояни към френския президент Никола Саркози.

В края на юни изтече крайният срок за подаване на съответния формуляр за платени данъци върху недвижимости и сега Министерството на икономиката трябва да наложи глоба в размер на десетки хиляди евро на Атон. До този момент светогорците не са притеснявани от данъчните служби, но правителството изглежда решено да не отстъпи в спора, защото това би го поставило в много трудно положение. То се опасява, че аналогични претенции може да предяви за своята недвижимост и Гръцката православна църква, която сега е съгласна да плати дължимите данъци.

В знак на добра воля правителството реши да освободи светогорските монаси от задължителна военна служба, което не се отнася до монасите на Гръцката православна църква. Работата на светогорския събор продължава, като се очаква да бъде разгледан случаят с Ватопедския манастир, както и отмяната на задължителното вероучение в гръцките училища.

в. "Елевтерос типос"









Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/33333 

Разпространяване на статията: