Мобилно меню

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (9 Votes)

Patr IrineyСлед кратко тежко боледуване от коронавирус на 20 ноември 2020 г. сутринта на 90-годишна възраст се упокои Сръбският патриарх Ириней.

Той е роден на 28 август 1930 г. като Мирослав Гаврилович в с. Видова, Моравишки окръг. Завършва основно образование в родното си село и гимназия в Чачак. През 1951 г. завършва Призренската духовна семинария, а след това и Богословския факултет на Белградския университет. През 1959 г. се замонашва в манастира „Раковица“ под името Ириней. През 1959-1968 г. е учител в Призренската семинария, а също така специализира богословие в Атина. През 1969 г. е назначен за управляващ монашеската школа в Острожкия манастир, а по-късно става ректор на Призренската семинария.

През 1974 г. е избран за викарен епископ на патр. Герман с титлата Моравишки (без епархия), а година по-късно става епископ на Нишка епархия, която ръководи в продължение на тридесет и пет години. На 22 януари 2010 г. е избран за 45-и патриарх на Сръбската православна църква.

Патриархът тогава встъпи в длъжност, но първоначално церемонията по официалната му интронизация беше планирана за 25 април 2010 г. в манастира на Печката патриаршия в Косово. Поради политически трудности в началото на март беше съобщено, че тържествената интронизация се отменя за есента на 2010 г. Проведе се на 3 октомври 2010 г. в храма „Св. Апостоли“ в манастира на Печката патриаршия при повишени мерки за сигурност, обезпечени от италианските военнослужещи от контингента на КФОР. На церемонията присъстваха тогавашният президент на Сърбия Борис Тадич, принц Александър Карагеоргевич и над четиристотин други официални сръбски лица.

Въпреки напредналата си възраст патр. Ириней прояви завидна активност в ръководенето на вътрешните и външните дела на Сръбската православна църква. Той съумя да запази единството на тази църква, която има вярващи във всички предишни югославски републики, много от които гледат на СПЦ като на проводник на сръбските национални интереси. Бяха преодолени редица напрежения, продължи обвновяването на нисшия и висшия клир. В трудните моменти на напрежения между поместните православни църкви СПЦ се стараеше да проявява умереност. Макар да обяви, че няма да участва във Всеправославния събор през 2016 г., в последния момент нейната делегация замина и участва в събора. Независимо от това йерарси на СПЦ открито се опълчиха срещу Вселенската патриаршия и лично срещу патр. Вартоломей, а СПЦ продължава да не признава новата ПЦУ. Във всички тези случаи патр. Ириней с присъщата му мъдрост и благодарение на големия си опит запазваше равновесие в отношенията.

Бог да го прости!


Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/6hdy9 

Разпространяване на статията: