Мобилно меню

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (7 Votes)

Естонската православна църква (Московска патриаршия) излъчи двамата свои кандидати за предстоятел на мястото на починалия Талински митрополит Корнилий. Събранието на Синода на Естонската църква (МП) се проведе в Пюхтицкия женски манастир. Двамата кандидати са Верейският архиепископ Евгений (Решетников), който към настоящия момент е ректор на Московската духовна академия, и Причудският епископ Лазар (Гуркин).

архиепископ ЕвгенийСпоред местната преса в полза на кандидата от Москва, архиепископ Евгений, е неговият академичен опит, който ще му помогне да организира обучението на духовенството в Естония. Архиепископ Евгений е викарий на Московския патриарх, професор по нравствено богословие, председател на Учебния комитет на РПЦ, член на Съвета за връзки с религиозните общности при президентството на Руската федерация. Бил е главен редактор на списание "Богословский вестник". Архиеп. Евгений е на 65 години.

Нарвски епископ ЛазарЗа привържениците на епископ Лазар пък негово преимущество е фактът, че той живее от дълги години в Естония и знае какви са проблемите на страната и църквата. С неговото име се свързва възстановяването от руините на мъжкия Свето-Троицки Чуфаровски манастир. Епископ Лазар е на 49 години.

Първоначалните очаквания, че за приемник на митрополит Корнилий ще бъде издигнат Маардуският епископ Сергий, не се оправдаха.

Изборите за нов предстоятел ще се състоят в края на настоящия месец май. Новият митрополит ще се избере с тайно гласуване. 

"Съборът ще се проведе в храм "Св. Александър Невски" в Талин на 29 май. Това ще бъде 41-ят ден след кончината на митрополит Корнилий", заяви секретарят на естонския Св. Синод Даниил Леписк. 

В Естония съществуват паралелно две православни канонични структури. Едната е Естонска православна църква (Московска патриашия), а другата е Естонска апостолска православна църква (Цариградска патриаршия) с предстоятел Талински архиепископ Стефан (Хараламбидис, преди това митрополит за Франция на Цариградска патриаршия). Появяването на втората автономна църква е в резултат на стремежа на властта и на известна част от народа (при това не само православни християни) Православната църква в самостойната държава Естония да се освободи от юрисдикцията на Руската православна църква - Московска патриаршия.

 

 

 


Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/ux83h 

Разпространяване на статията: