Мобилно меню

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (2 Votes)
SR21_Conference_poster_500.jpgОт 19 до 24 септември в Атина се проведе международна конференция "Взаимодействието между наука и религия през 21 век" (Science-Religion Interaction in the 21st century). Конференцията обедини три семинара, проведени в течение на годината: "Време и вечност", "Психоанализа" и "Личност". Всички семинари бяха посветени на връзката между научните представи и религиозната картина на света и на характера на отношенията между научната и религиозната общности. Участие взеха философи, богослови, психолози, невропсихолози, физици и филолози, като най-активно бяха обсъждани въпросите на космологията и на връзката между времето и вечността.

Оживени дискусии предизвикаха и докладите, посветени на личността. К. ф. н. Г. Б. Гутнер, декан на катедрата по философия и обществени науки в мисионерския Свето-Филаретовски институт, говори за "Личност и комуникативна рационалност". Той представи динамиката на представите за личността, започвайки от модерната класическа, тоест от 17 век до наши дни. Класическата представа за личността, описана от Просвещението през 18 век, е на "отговорен, свободно разумно действащ субект, който преди всичко е автономен и нравствен". После беше представен и обзор на критиките срещу класическите концепции, от епохата на постмодернизма и неговите достатъчно убедителни аргументи, че "човекът е неразумен и несвободен, а преди всичко социално обусловен и зависим от социалните навици, които са му наложени". "Според идеите на комуникативната рационалност свободното и отговорно действие на човека в обществото е свързано, от една страна, с преодоляване, а от друга  - с просветление, рационализация на неговите социални навици".

Проблемът за взаимодействието между наука и религия днес е един от най-актуалните в Европа и света. Днес мнозина виждат в религията опасност за обществото, тъй като тя се възприема като източник на тероризъм, фундаментализъм, нетърпимост. От друга страна, в представите на много хора науката се асоциира с производството на токсини, дехуманизиращо знание и множество трагедии на днешното време. Конференцията беше един опит да се установи диалог между секуларната и християнската част на европейското общество, да се създаде поле за взимодействие на учените и богословите при осмислянето на ключовите проблеми на съвремието.

Информационна служба на СФИ


Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/3k4kk 

Разпространяване на статията: