Мобилно меню

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (5 Votes)
Повече от половината архиереи на Руската задгранична църква и една трета от нейните свещеници ще вземат участие в историческото богослужение в храма "Христос Спасител", което ще отзнаменува обединението на Задграничната църква с Руската патриаршия. На 17 май, когато трябва да бъде подписан "Актът за каноническо общение" в Москва се очакват да пристигнат 7 епископи и 70 свещеници, съобщи прот. Николай Балашов, председател на Отдела за външно-църковни връзки към МП. Очакват се от чужбина да пристигнат и 700 поклонници. По време на цялото богослужение царските двери в храма ще бъдат отворени, което по принцип се прави само през Светлата седмица след Пасха.
"Така миряните ще могат да видят как митрополит Лавр, предстоятеля на Задграничната църква, и патриарх Алексий II се причастяват за първи път от една Чаша", каза още отец Балашов.

След това в храма ще бъде открита изложба, посветена на историята на Задграничната църква. Ще бъде представено част от богослужебното облекло на патриарх Тихон, реликви от задгранични енории. Денят ще завърши с пресконференция на водещите епископи в диалога между двете църкви.

На 19 май митрополит Лавр и патриарх Алексий ΙΙ ще осветят храма на руските новомъченици на Бутовския полигон, където по сталиново време са били разстреляни много християни, вкл. и свещеници. Двамата предстоятели поставиха основния камък на храма преди три години.

На 20 май ще има общо богослужение в историческия Кремълски Успенски събор. В него ще участват съвсем малък брой духовници от Москва, за да се даде възможност на повече задгранични гости да участват в богослужението.

След това гостите ще се поклонят на светини в Русия и Украйна. Митрополит Лавр ще отиде в Курск, където се е прославила Курско-Коренната икона на Божията майка - главната светиня на Задграничната църква, а после ще посети Киево-Печьорската лавра. В деня на Св. Троица митрополит Лавр ще отслужи литургия в Троицкия събор на Почаевската лавра, който е бил построен и осветен от първия предстоятел на Руската задгранична църква митрополит Антоний Храповицки.

Интерфакс

Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/3adfa 

Разпространяване на статията: