Мобилно меню

4.2857142857143 1 1 1 1 1 Rating 4.29 (7 Votes)
Базираният в САЩ „Орден на св. Андрей” или организацията на „архонтите на Вселенска патриаршия”, която се състои от най-заможните и влиятелни членове на гръцката диаспора в Америка, провъзгласи папа Бенедикт XVI и патриарх Вартоломей за „апостоли на мира” и призова американския президент Джордж Буш да защити религиозните права на „духовния лидер на над 300 милиона християни”.

„Православните християни в Америка благодарят на папа Бенедикт XVI за постоянната му подкрепа за неговия събрат, апостол на мира, Вселенския патриарх Вартоломей”, се казва в заявлението на Ордена, подписано от неговия национален командор Антони Лимберакис.

Бенедикт XVI и патриарх Вартоломей са наречени „двамата най-уважавани духовни лидери в православния свят”. Заедно с това архонтите заявяват, че са огорчени от факта, че „погрешно ориентирани сили в Турция не разбират великото значение на Вселенската патриаршия за усилията на техния народ да стане член на европейското семейство”.

Във връзка с това защитниците на Цариградския патриарх призовават ръководителите на Турция „да признаят вселенския статут на Вартоломей, да уважават правото на апостолско приемство на Православната църква и да преустановят всяка намеса в избирането на бъдещите патриарси”, както и да предоставят на Православната църква в Турция статут на юридическо лице и да върнат конфискуваните й имоти.

Архонтите призовават американския президент да „покаже предаността си към идеалите на религиозната свобода и да направи всичко, което е по силите му, за да убеди лидерите на Турция” да оказват дължимото уважение към Вселенския патриарх, който стои на кръстопътя между християнския Запад и мюсюлманския Изток и „може да стане главен мост между тези две велики вери”.

В заявлението се казва също, че през 1936 г. турските власти конфискуват 7 хиляди обекта на „православна християнска собственост”, между които храмове,  приюти, гробища, училища, като 1500 от тях са конфискувани през последните пет години.

Интерфакс

Историческа справка:

Cross.jpgТрадицията за раздаване на почетни титли или „офикии” на клирици и миряни принадлежи най-вече на Константинополската патриаршия. След падането на Византия под османска власт тази традиция закърнява, но не изчезва съвсем. През 20 век е актуализирана отново, като особена тежест се придава на почетните отличия на миряните. По време на патриарх Атинагор (1948-1972 г.) броят на раздаваните титли се увеличава многократно, като за първи път почетното звание „архонтиса” се дава и на жени като израз на изравняването на половете. Учредени са и почетни кръстове – „Кръст на хилядолетието на Св. Гора” и „Кръст на св. Андрей”. През 1963 г. патриарх Атинагор награждава с „Ордена на хилядолетието” повечето от архонтите, а на почетните посетители на Патриаршията като президенти, царе, министър-председатели се връчвал златният орден на св. Кръст – на него под формата на кръст били изписани думите: „Светлина” – „Живот”. Анкара обаче остро реагирала на раздаването на тези ордени и тази практика била преустановена. За сметка на това патриарх Атинагор увеличава раздаването на архонтски титли сред гръцката диаспора, най-вече в Америка, за което Анкара не би могла да има претенции. Когато носителите на тази офикия в САЩ се увеличават, те пожелават в съзвучие с американското мислене да се обединят в общност. Тази идея обаче не е подкрепена от патриарх Атинагор, който се опасявал да не предизвика подозренията на Анкара.

На това мнение бил първоначално и следващият патриарх Димитрий (1972-1991 г.), но към края на управлението му той променя позицията си и американският архиепископ Яков организира в братство „Св. Андрей” тамошните архонти с цел да са по-близо до архиепископията. Един от първите актове на патриарх Вартоломей още през 1991 г. е основаването на „Братството на носителите на офикии на светата Христова Велика Църква Богородица Преблажена”, одобрен е негов устав и ръководно тяло. Цел на братството е поддържането на духовна близост между архонтите в Гърция и Европа и укрепване на връзката им с патриаршеския престол, културна и просветна дейност. Всяка година, в неделя на Самарянката, те се събират в Патриаршията. Ръководството е седемчленно и се избира за срок от три години с патриаршеско и синодално решение, заседава в Атина. Братството на архонтите в Америка е обособено в отделна организация „Орден на св. Андрей”.


Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/3adxr 

Разпространяване на статията: