Мобилно меню

4.995444191344 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (439 Votes)

/img1Днес на скромна церемония в базиликата „Св. апостол Павел“ Атинският архиепископ е получил от представител на Римския папа Бенедикт Шестнадесети част от веригите на св. апостол Павел. Тропарите, които е изпяла гръцката делегация, са съставени от архиеп. Христодул специално за случая. В обръщението си към предстоятеля на Църквата на Гърция кард. Андреа Монтецемоло е заявил, че „… обикновено веригите се възприемат като символ на ограничаването на свободата, но в този случай те символизират връзките между Църквата на Рим и Църквата на Атина“.

От своя страна, архиеп. Христодул е отбелязал: „Пристигнахме като обикновен поклонник на това свето място, свързано с паметта на св. апостол Павел – основателят на Църквата на Гърция, и ще си тръгнем, държейки с благоговение в ръцете си това свето съкровище“.

/img_2.htm

Пред журналистите архиепископът е споделил и за своя разговор с папа Бенедикт относно открития наскоро саркофаг на св. апостол Павел. Папата е казал, че все още не знаят дали вътре се намират и мощите на светеца, но това ще стане ясно в най-скоро време. На желанието на Атинския архиепископ да получи частица от мощите на светеца в случай, че бъдат отрити, Римският папа е отговорил утвърдително.

Освен това той е помолил папата да бъде върнат в Гърция фрагмент от Партенона, който се пази в музея на Ватикана. Такива части от античния символ на Гърция се пазят в няколко от най-големите световни музеи и Гърция периодично прави опити те да бъдат върнати в родината им. Бенедикт Шестнадесети е отговорил, че ще проучи въпроса и в най-близко бъдеще ще отговори на молбата на своя гост.

Архиеп. Христодул се е присъединил към главата на Римокатолическата църква в призив за прекратяване на религиозната нетолерантност и насилие. Двамата религиозни лидери са подчертали още желанието си да защитят „християнските корени на европейския континент“ и да проповядват „свещената природа и достойнството на всеки човек“. Те са подписали и съвместна декларация, призоваваща към продължаване на диалога между Римокатолическата църква и Православната църква – за преодоляване на техните противоречия.

* Източник: RNEWS


Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/3a6fq 

Разпространяване на статията:

 

 

© 2005-2023 Двери БГ и нашите автори. За контакти с екипа - тук.
Препечатване в други сайтове - само при коректно посочване на първоизточника с добре видима хипервръзка. Всяка друга употреба и възпроизвеждане, включително издаване, преработка или излъчване на материалите - след изрично писмено разрешение на редакцията и носителите на авторските права. 
Двери спазва етичния кодекс на българските медии, както и политика за защита на личните даннни на посетителите.