Мобилно меню

1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

През 1983 г. икономистът от Бангладеш започва да раздава микрокредити и банката му "Грамин" днес има 1084 клона в страната.

Икономистът от Бангладеш Мухамад Юнус, наричан "банкерът на бедните", и неговата банка за микрокредити "Грамин" са тазгодишните носители на Нобеловата награда за мир (NobelPrize.org).

Изборът бе направен измежду близо 200 кандидатури и мотивиран с "усилията на лауреатите да насърчат икономическото и социалното развитие на най-ниско обществено равнище".

Траен мир не може да се постигне, ако големи групи от населението не намерят начини да се измъкнат от клопката на бедността, а микрокредитът е точно такъв начин, обясняват от Норвежкия нобелов комитет.

През 1974 г. преподавателят в университета на Читагонг завел студентите си в едно село, където срещат занаятчийка, която прави бамбукови столчета.
Жената им разказва как й се налага да взима заеми, за да си купува суров бамбук, но след като се разплати с лихваря, който взима по 10% седмична лихва, й остава съвсем минимална печалба.
Юнус се вслушва в желанието й за по-приемливи лихви и отпуска заеми от собствения си джоб на 42-ма плетачи на кошници.
Въпреки препоръките на банки и правителствени служители той продължава да дава "микрокредити" и през 1983 г. основава своята банка "Грамин" (букв. - "селска банка"), изградена на приципите на взаимното доверие и солидарността.

Днес тази финансова институция (Grameen-info.org) има 1084 клона в бедняшкия Бангладеш и 12 500 служители, като успява да си върне 98% от заемите. Тя обслужва 2,1 млн. кредитополучатели в 37 хил. малки населени места - 94% от тях жени.

Методиката й на свой ред се прилага в 58 държави, вкл. САЩ, Канада, Франция, Холандия и Норвегия. През 1997 г. в американската столица Вашингтон той организира първата среща на високо равнище по въпроса за микрокредитите (Micro Credit Summit).

Самият Юнус е роден през 1940 г. в Читагонг, деловият център на тогавашен Източен Бенгал. Бил третото от общо 14 деца, пет от които починали.
Завършил университета в родния си град и със стипендия "Фулбрайт" продължил образованието си в САЩ, където защитил докторат в университета "Вандербилт" в Нашвил, щата Тенеси.
Завръща се в родината си и през 1972 г. оглавява факултета по икономика в своя университет.


Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/3a646 

Разпространяване на статията: