Мобилно меню

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (6 Votes)
Тър­жес­т­ва­та, пос­ве­те­ни на го­диш­ни­на­та от ус­пе­ни­е­то на св. Кип­ри­ан (1330–1406), се про­ве­до­ха от 28 сеп­тем­в­ри до 1 ок­том­в­ри в Мос­к­ва.

В тях взе участие и делегация на Българската православна църква. В нея бяха включени трима митрополити: Варненският и Великопреславски Кирил, Търновският Григорий и Ловчанският Гавриил и видните наши уче­ни проф. дин Ак­си­ния Джу­ро­ва, проф. дфн Не­вя­на Дон­че­ва-Па­на­йо­то­ва. В богослуженията в Москва взе участие и представителна част от хора на патрирашеската катедрала "Св. Александър Невски" в София.

На 29 септември в храма на българското подворие в Москва Великотърновският митрополит Григорий отслужи св. Литургия.

На 30 сеп­тем­в­ри в мос­ков­с­кия Сре­тен­с­ки ма­нас­тир, ос­но­ван от мит­ро­по­лит Кип­ри­ан, се про­ве­де меж­ду­на­род­на на­уч­но-бо­гос­лов­с­ка кон­фе­рен­ция, пос­ве­те­на на рус­кия мит­ро­по­лит с бъл­гар­с­ки про­из­ход.
Учас­тие в нея взе­ха ар­хи­е­ре­и­те от Бъл­гар­с­ка­та пра­вос­лав­на цър­к­ва: Вар­нен­с­ки и Ве­ли­коп­рес­лав­с­ки мит­ро­по­лит Ки­рил, Ве­ли­ко­тър­нов­с­ки мит­ро­по­лит Гри­го­рий, Лов­чан­с­ки мит­ро­по­лит Гав­ри­ил; Бра­ниц­ки епис­коп Ам­в­ро­сий, ар­хим. Ти­хон, на­мес­т­ник на Сре­тен­с­кия ма­нас­тир, ар­хим. Ма­ка­рий, проф. в Мос­ков­с­ка­та ду­хов­на ака­де­мия, прот. доц. Сер­гий Прав­до­лю­бов, проф. И. И. Ка­ли­га­нов, уче­ни от Бъл­га­рия: проф. дин Ак­си­ния Джу­ро­ва, проф. дфн Не­вя­на Дон­че­ва-Па­на­йо­то­ва, ху­дож­ни­ка, А. Ар­те­мев, слу­жи­те­ли на по­сол­с­т­во­то на Р Бъл­га­рия, пред­с­та­ви­те­ли на ду­хов­ни­те учеб­ни за­ве­де­ния, на на­уч­ни­те и кул­тур­но-об­щес­т­ве­ни ор­га­ни­за­ции.

Кон­фе­рен­ци­я­та бе от­к­ри­та с мо­ле­бен в хра­ма на све­та­та оби­тел. След то­ва бя­ха про­че­те­ни при­вет­с­т­ви­я­та от Рус­кия пат­ри­арх Алек­сий ІІ и Бъл­гар­с­кия пат­ри­арх Мак­сим. В сво­е­то при­вет­с­т­вие към учас­т­ни­ци­те в меж­ду­на­род­на­та кон­фе­рен­ция пат­ри­арх Алек­сий II ак­цен­ти­ра на ро­ля­та на све­те­ца за въз­раж­да­не­то на Ру­сия в труд­ния за нея пе­ри­од от края на XIV и на­ча­ло­то на XV век. В при­вет­с­т­ви­е­то се каз­ва още: “Ка­то си­лен за­щит­ник на Пра­вос­ла­ви­е­то, св. Кип­ри­ан обе­ди­ня­ва в сво­я­та дей­ност стре­ме­жи­те на за­ляз­ва­щия ве­че Кон­с­тан­ти­но­пол с ду­хов­на­та прак­ти­ка на иси­хаз­ма, как­то и кул­тур­но­то нас­лед­с­т­во на Бал­кан­с­ки­те стра­ни с уни­кал­но­то сво­е­об­ра­зие на Ру­сия. В ис­то­ри­я­та на РПЦ име­то на св. Кип­ри­ан се свър­з­ва и с пре­на­ся­не на Вла­ди­мир­с­ка­та ико­на на Бо­жи­я­та май­ка от гр. Вла­ди­мир в Мос­к­ва. През 1395 г. при на­па­де­ни­е­то на жес­то­кия и не­по­бе­дим Та­мер­лан, за­во­е­ва­тел на мно­го ази­ат­с­ки зе­ми, зас­тъп­ни­чес­т­во­то на Не­бес­на­та ца­ри­ца спа­ся­ва Ру­сия от раз­ру­ше­ние. На мяс­то­то, къ­де­то ико­на­та би­ла пос­рещ­на­та от мос­ков­ча­ни, бил из­диг­нат Сре­тен­с­ки­ят ма­нас­тир. В съв­ре­мен­ния свят, в кой­то ува­же­ни­е­то към ис­то­ри­чес­ки­те и кул­тур­ни тра­ди­ции на на­ро­ди­те при­до­би­ва все по-го­ля­мо зна­че­ние за ук­реп­ва­не­то на чо­веш­ка­та ци­ви­ли­за­ция, при­ме­рът на св. Кип­ри­ан ка­то ар­хи­пас­тир, мъ­дър по­ли­ти­чес­ки де­ец, из­ку­сен дип­ло­мат и учен е осо­бе­но по­у­чи­те­лен за нас.”

В сво­и­те док­ла­ди учас­т­ни­ци­те в кон­фе­рен­ци­я­та под­чер­та­ха ро­ля­та на мит­ро­по­лит Кип­ри­ан в ис­то­ри­я­та на Рус­ка­та пра­вос­лав­на цър­к­ва, във фор­ми­ра­не­то на дър­жа­ва­та Ру­сия, при­но­сът му за един­с­т­во­то на сла­вян­с­ки­те на­ро­ди.
В зак­лю­чи­телно сло­во ар­хи­ман­д­рит Ти­хон из­ра­зи на­дежда от­нос­но раз­ви­ти­е­то на на­учното и ду­хов­но сътруд­ни­чес­т­во меж­ду църковните и свет­с­ки уче­ни от две­те пра­вос­лав­ни стра­ни в из­с­лед­ва­не нас­лед­с­т­во­то на св. Кип­ри­ан.
Ве­чер­та след кон­фе­рен­цията в мос­ков­с­кия Сре­тенски манас­тир бе от­с­лу­же­но все­нощ­но бде­ние.

На 1 ок­том­в­ри Рус­кият пат­ри­арх Алек­сий II ог­ла­ви св. Литур­гия в Пат­ри­ар­шес­ка­та Ус­пен­с­ка ка­тед­ра­ла на Мос­ков­с­кия Кре­мъл, къ­де­то от 1472 годи­на.се съх­ра­ня­ват мо­щи­те на св. Кип­ри­ан (на снимката).
 
В съслу­же­ние учас­т­ва­ха йе­рар­си от Руска­та и от Бъл­гар­с­ка­та пра­вос­лавна цър­к­ва: Мин­с­ки и Слуц­ки мит­ро­по­лит Фи­ла­рет, пат­ри­аршес­ки ек­зарх за Бе­ло­ру­сия, Си­ноп­с­ки епис­коп Атина­гор (Кон­с­тан­ти­но­полска пат­ри­ар­шия), Кру­тиц­ки и Ко­ло­мен­с­ки мит­ро­по­лит Юве­на­лий, Вар­нен­с­ки и Ве­ли­коп­рес­лав­с­ки Ки­рил, Смо­лен­с­ки и Ка­ли­нин­г­рад­с­ки Ки­рил, пред­се­да­тел на От­де­ла за меж­ду­на­род­ни­те цър­ков­ни връз­ки на Мос­ков­с­ка­та пат­ри­ар­шия, Ве­ли­котърнов­с­ки Гри­го­рий , Лов­чан­с­ки Гав­ри­ил, Ме­зо­гайс­ки и Лав­ре­о­ти­кийс­ки Ни­ко­лай (Елад­с­ка цър­к­ва), ар­хи­е­пис­копите Ис­т­рин­с­кий Ар­се­ний, То­бол­с­ки и Тю­мен­с­ки Ди­мит­ри, епис­коп Тро­иц­ки Пан­к­ра­тий.

В бо­гос­лу­же­нието взе­ха учас­тие ар­хи­ман­д­рит Еф­рем, нас­то­я­тел на Ва­то­педския манас­тир на Све­та Го­ра,  и све­ще­нос­лу­жи­те­ли от Кон­с­тан­ти­но­пол­с­ка­та, Рус­ка­та, Бъл­гар­с­ка­та и, Елад­с­ка­та пра­вос­лавни църкви.
На служ­ба­та при­със­т­ва де­ле­га­ция на Ри­мо­ка­то­ли­чес­ка­та цър­к­ва, ог­ла­ве­на от ар­хи­е­пис­ко­па на Ми­ла­но кар­ди­нал Ди­о­ни­д­жи Те­та­ман­ци.

Сред бо­го­мол­ци­те бя­ха пъл­но­мощ­ни­ят пред­с­та­ви­тел на пре­зи­ден­та на Ру­сия  за При­вол­ж­кия фе­де­ра­лен ок­ръг А. В. Ко­но­ва­лов, из­вън­ред­ни­ят и пъл­но­мо­щен пос­ла­ник на Р Бъл­га­рия в Рус­ка­та фе­де­ра­ция Пла­мен Гроз­да­нов и слу­жи­те­ли на по­сол­с­т­во­то, чле­но­ве­те на бъл­гар­с­ка­та де­ле­га­ция проф. Н. Дон­че­ва-Па­на­йо­то­ва и проф. А. Джу­ро­ва, пред­с­та­ви­те­ли на гръц­ко­то по­сол­с­т­во в Ру­сия и учас­т­ни­ци­те в кон­фе­рен­ци­я­та.

Бо­гос­лу­жеб­ни­те пес­но­пе­ния из­пъл­ни­ха хо­рът на мос­ков­с­кия Сре­тен­с­ки ма­нас­тир и хо­рът на Пат­ри­ар­шес­кия храм-па­мет­ник „Св. Алек­сан­дър Нев­с­ки” в Со­фия и хор “Майс­то­ри на пев­чес­ко­то из­кус­т­во” от Гър­ция.

След св. Ли­тур­гия пат­ри­арх Алек­сий из­вър­ши мо­ле­бен при ра­ка­та с мощите на св. Кип­ри­ан. В края на служ­ба­та той про­из­не­се пър­вос­ве­ти­тел­с­ко сло­во. А от име­то на бъл­гар­с­ка­та де­ле­га­ция при­вет­с­т­вие под­не­се Вар­нен­с­ки­ят и Ве­ли­коп­рес­лав­с­ки мит­ро­по­лит Ки­рил.

Снимките са от богослужението в Успенската катедрала на Московския Кремъл. Фотографии: Патрирахия. RU.

Източник: Православие. ru и Соб. инф.

Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/3kd86 

Разпространяване на статията: