Мобилно меню

4.5555555555556 1 1 1 1 1 Rating 4.56 (27 Votes)

drusstvo patrijarhСръбският вестник „Политика“ коментира несъстоялата се среща между Сръбския патриарх Ириней и Българския патриарх Неофит по време на тържествата в Москва в началото на декември. Макар че се очакваше Българският патриарх Неофит да е начело на делегацията на БПЦ в Москва, в последния момент неговото участие беше отменено, а българската църковна делегация се оглави от Ловчанския митр. Гавриил. В коментара на „Политика“ се твърди, че в Москва е трябвало да се обсъди възникналият проблем в отношенията между двете балкански църкви, породен от македонския църковен спор и заявеното желание на БПЦ да се ангажира с неговото разрешаване. Според автора на статията сръбската църковна дипломация ще разчита в този спор на руска подкрепа. Ето и целия коментар:

„Главата на Българската православна църква Неофит в последния момент отмени пътуването си до Русия, където се очакваше да се срещне с патриарх Ириней и да обсъди новия съюз между българската и македонската Църква.

Макар да беше обявено, че Българският патриарх Неофит отива в Русия по повод на големия събор, посветен на стогодишнината от обявяването на Руската патриаршия, главата на Българската православна църква в навечерието на заминаването анулира посещението си в Москва. И така, патриарх Неофит отказа визитата в Русия и изпрати делегация начело с Ловчанския митрополит Гавриил.

По този начин се провали възможността Българският патриарх да се срещне в Москва със Сръбския патриарх Ириней, за да обсъдят странното решение на Българската православна църква да представлява интересите на Македонската православна църква в разкол. Трудно може да се избегне впечатлението, че българският патриарх всъщност умишлено анулира пътуването до Москва, за да не се наложи да се обясни постъпката, за която и сам знае, че е намеса във вътрешния ред на сестрата Сръбска православна църква – казва д-р Александър Ракович от Института за съвременна история на Сърбия.

Наистина, в църковните и дипломатическите среди се очакваше, че големите тържество за стогодишнината от обявяването на Руската патриаршия ще бъде идеална възможност Ириней и Неофит да разговарят за неочакваното решение на Българската православна църква, което имаше и политически подтекст. По-конкретно, както вече „Политика“ писа преди няколко дена във връзка със съюзяването на Българската и Македонската църква, в Струмица, родното място на македонския премиер Зоран Заев, беше проведена негова среща с българския министър-председател Бойко Борисов. Премиерите на Македония и България тогава открито приветстваха желанието на Македонската църква Българската църква да я представлява пред другите православни църкви.

Предвид факта, че до този момент липсва всякаква официална реакция на Сръбската православна църква и не е публикувано никакво прессъобщение, нито коментар на сайта на нашата църква, който иначе е най-любимото място за ръководството на СПЦ да съобщава своите становища, запознатите с положението в Белградската патриаршия смятат, че синодът на СПЦ е решил в тишина и по дипломатически път, без много шум, да реши внезапния проблем с БПЦ.

Но ако българският патриарх е избягнал да се срещне както с Ириней, така и с патриарха на Москва и цяла Русия Кирил, чието посредничество в преговорите се очаква с голям интерес, Ириней се възползва от възможността, обръщайки се към участниците в Архиерейския събор на Московската патриаршия, да каже няколко изречения, които със сигурност бяха чути не само от Кирил, но и от светските лидери на Русия. Поради това следва да се припомни, че до участниците в голямото духовно тържество в Москва беше изпратена телеграма от президента на Русия Владимир Путин, чиито думи в подкрепа на Руската православна църква и гостите от чужбина бяха публикувани на интернет-страницата на Кремъл“.

Въпросните думи на Сръбския патриарх Ириней всъщност са твърде многозначителни. Той ги повтаря много по-ясно по време на литургията в сръбското църковно подворие „Св. Петър и Павел“ в Москва: „Ние, сърбите, сме особено свързани с нашата майка Русия... Ние винаги сме очаквали нашата надежда и помощ от братския руски народ, но днес ни принуждават да се отдалечим от Русия. Това е невъзможно за нас. Отдалечаването от Русия, от руския народ, от Руската църква за нас е отдалечаване от себе си и ние никога няма да го приемем, нито пък ще бъдем в състояние да разберем такива желания и такива очаквания“. В речта си патр. Ириней не спомена пряко спора с Българската църква, но е очевидно, че картата, с която ще играе дипломацията на СПЦ, ще бъде на масата на Руския патриарх Кирил. Имайки предвид близостта на патриарх Кирил с Кремъл, новият съюз на Българската и Македонската църква вероятно няма да бъде тема на разговор само на църковните дипломати“.


Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/uawc6 

Разпространяване на статията: