Мобилно меню

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (12 Votes)

п. КирилНа 20 ноември Московският и на цяла Русия патриарх Кирил навърши 71 години. Предстоятелят на Руската православна църква не отбеляза пищно рождения си ден – той възглави празничното богослужение в храма „Христос Спасител“, а след това се обърна със слово към събралите се хора. Руските медии откроиха силния акцент в него върху изпълняващите се, според патриарха, пророчества в Откровението на св. Йоан Богослов за края на света и ролята на хората на културата и изкуството в тези процеси.

„Вече се вижда и с просто око. Трябва да си сляп, за да не виждаш приближаването на онези страшни исторически мигове, за които говори в своето откровение апостол и евангелист Йоан Богослов. Точното време на тези събития никой не знае, но тяхното приближаване или отлагане зависи от нас – от Божията църква и от всеки човек. Който живее по истината, който се бори с греха, той е на страната на светлината и правдата, със своя живот, със своето творчество – особено ако е публична личност и е способен да влияе на другите – може да забави свличането на цялото човечество в бездната на края на историята“.

Патриарх Кирил призова дейците на културата „да не объркват хората“, за да не се повторят в Русия революционните събития отпреди сто години. Днес „грехът е демонстриран по най-привлекателен начин – чрез киното, чрез театъра. И изкуството, което е призвано да култувира човешката личност, да я обогатява, да я издига към небето, се превръща в гира, която не позволява на човека да полети“.

Московският патриарх уточни, че няма предвид цялото изкуство, а онова, което през последните години, предявява претенции за „някаква особено своя роля, за особени права да въвежда народа в изкушение и грях“. Той посъветва творческата интелигенция „да не повтаря тежката грешка на своите предшественици, довели страната до гибел – до онези революционни събития, за които в тази година си припомняме“.

Патриарх Кирил каза също, че осъзнава голямата отговорност, която му е възложена и огромните очаквания към личността на патриарха като ръководител на Църквата. „Избирайки патриарха, Църквата се надява, че той, начело на епископата, клира и миряните, няма да прави грешки, които биха нанесли непоправима вреда на църковния живот, че той ще пази неизменима православната вяра и ще обединява епископите, клира и вярващите“. Сред най-важните задачи на Църквата в тази сложна обстановка патриархът вижда „сплотяването на всички здрави сили... Но за да не се поддаваме на изкушенията, ние сме длъжни да бъдем силни, длъжни сме да бъдем сплотени като никога досега. Единството на нашата Църква, преодоляването на разделенията и разколите, в това число и в Украйна, е важната задача, която стои пред всички нас“.

След това патриарх Кирил посети в Кремъл президента Владимир Путин, който го поздрави, благодари му за служението и му пожела „да работи по-малко“.

Акцентът в патриаршеското слово върху приближаването на края на света, което налага сплотяване на „здравите сили“, предизвиква бурни коментари в социалните мрежи и медиите. Коментарите варират от „богословски“ – а именно, че християните очакват Второто идване на Христос и окончателната победа на злото и смъртта, а не се сплотяват за неговото отлагане, до чисто политически – светските коментатори виждат в патриаршеското слово още един начин да се призове народът да бъде сплотен около властта.


Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/uaac9 

Разпространяване на статията: