Мобилно меню

4.8518518518519 1 1 1 1 1 Rating 4.85 (27 Votes)

synedrio3Научна конференция на тази тема се проведе през изминалата седмица във Фрибургския университет, Швейцария. Научният форум събра представители на всички поместни православни църкви, включително и на Православната църква в Америка, както и на редица римокатолически църкви от Европа, Близкия Изток и Индия. Организатори бяха Римокатолическият факултет на Фрибургския университет и Институтът за следдипломна квалификация (в магистърска степен) при Православния център на Вселенска патриаршия в Шамбези, Женева. Около 60 учени от Европа, Азия, Америка и Африка споделяха своите виждания върху съборността в живота на Църквата и нейното приложение в днешно време, когато живеем с тенденцията да се множат юрисдикциите и много често единството на Църквата да бъде подлагано на изпитания. Същевременно научното събитие беше в рамките на разискванията пред последните години в Смесената комисия за богословски диалог между Православната и Римокатолическата църква върху въпроса за първенството (примата) и съборността в Църквата.

При откриването на научния форум, който беше посетен и от десетки студенти в магистърска и докторска степен в швейцарски университети, беше прочетено поздравление от Вселенския патриарх Вартоломей, а лично послание отправи и митрополитът за Швейцария Йеремия (Вселенска патриаршия). Основният доклад беше изнесен от Телмисоски архиепископ д-р Йов (Геча, Вселенска патриаршия), професор в института в Шамбези и председател на православната част от смесената комисия за православно-римокатолическия диалог. Той говори на тема „Съборност – резултати и предизвикателства от богословския диалог между Православната църква и Римокатолическата църква“.

В последвалите десетки доклади и научни съобщения беше разгледана практиката в православни и римокатолически среди. Беше споделен опитът на последните десетилетия, когато Римокатолическата църква в стремежа си да притъпи остротата на единоначалието на своя глава, папата, дава все повече простор на съборния принцип, при който колективното мнение и решение гарантират правилността на действията на Църквата. Същевременно от православна страна бяха посочени редица случаи, в които формалното придържане към съборния начин на управление на делата в Православната църква понякога се изражда в своеобразна църковно-олигархична система, до нов примат в Църквата. Доклад на тема „Каноническата структура, църковната практика и еклезиологичната интерпретация на съборността в Българската православна църква“ изнесе проф. Иван Ж. Димитров.


Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/uaa4f 

Разпространяване на статията: